Biblia mówi: „dobra jest sól”

sól himalajska

„Wy jesteście solą ziemi; jeśli jednak sól zwietrzeje, czym ją nasolą? Na nic więcej już się nie przyda, tylko na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi”.

Mateusza 5:13 

Sól jest wspaniała! Jeden z polskich przekładów tak właśnie określa wartość soli. Pisze w nim, że jest wspaniała, podczas gdy inne przekłady piszą że jest dobra.

„Sól oczywiście jest wspaniała. Lecz jeśli i sól straci swą siłę, czym zostanie przyprawiona?”.

Łukasza 14:34 PNŚ
„Dobra jest sól” BT

„Dobrą rzeczą jest sól” BW

Jak więc to pogodzić z twierdzeniem współczesnych dietetyków, że należy unikać soli, że sól szkodzi zdrowiu itp. Bardzo dużo osób uwierzyło w to, co głosi reżimowa medycyna wsparta „autorytetami” powołującymi się na wyniki badań, których nikt nigdy nie widział a więc tym bardziej ich nie sprawdził. Zaraz to wyjaśnię a na razie zobacz, co Pismo mówi o soli.

„Każdy dar należący do ofiary pokarmowej ma być posolony. Niech nie brakuje soli przymierza Boga twego przy żadnej ofierze pokarmowej. Każdy dar posypiesz solą”.

Kapłańska 2:13

Izraelici nie potrzebowali rady by solić pokarmy, ponieważ dostali przykład, że Bóg nie chce ofiar pokarmowych pozbawionych soli. Oczywiście szybko zorientowali się w zaletach soli. Lepszy smak, ochrona przed psuciem się, czyli konserwacja i dobry wpływ na zdrowie. Nawet ziemia dawała lepszy plon, jeśli dostała z gnojem trochę soli. Bez soli nie ma życia. 

Jako ciekawostkę dodam pewien przykład. Oglądałem kiedyś film chiński, którego akcja działa się jakieś 150 lat wstecz. Bohater wjeżdżając do miasta zobaczył przy drodze tłumy ludzi chorych. Byli w opłakanym stanie. Zapytał kogoś, co im jest a w odpowiedzi dostał informację, że ludzie chorują, ponieważ brakuje w kraju soli.

Jest wiele spraw, których nie rozumiemy do końca, ponieważ nauka odwróciła się od nich. Na przykład dzieci po urodzeniu były w Izraelu nacierane solą i był to dowód dbania o dziecko. Ezechiel wspomina w swoim proroctwie o pewnym niechcianym i przez to zaniedbanym dziecku:

„A twoje urodzenie: w dniu twego przyjścia na świat nie ucięto ci pępowiny, nie obmyto cię w wodzie, aby cię oczyścić; nie natarto cię solą i w pieluszki cię nie owinięto”.

Ezechiela 16:4

„Dobra jest sól; lecz jeśli nawet sól smak swój utraci, to czymże ją zaprawić? Nie nadaje się ani do ziemi, ani do nawozu; precz się ją wyrzuca. Kto ma uszy do słuchania, niechaj słucha!”.

Łukasza 14:34

Sól chroni zdrowie i nie ma żadnych dowodów by szkodziła oczywiście w rozsądnych dawkach. Podobno 200 gram soli zabija człowieka natychmiast, ale nikt normalny nie zje takiej ilości soli. Nawet człowiek szalony prawdopodobnie nie zdoła tego zrobić, ponieważ Bóg dał nam mechanizm wstrętu. Sól w nadmiarze odrzuci nas i nie będziemy w stanie jej więcej spożyć. Wszystko w nadmiarze jest szkodliwe, dlatego Pisma zachęcają nas do wstrzemięźliwości.

Nadmiar picia i nadmiar jedzenia jest grzechem, co samo w sobie jest wskazówką, że z tego, co dobre należy korzystać z umiarem. To samo dotyczy soli, ale to, co proponują nam współcześni dietetycy jest przesadą w drugą stronę i nie chroni od chorób a wręcz przeciwnie jest ich przyczyną. 

Tak samo jest z dodawaniem soli do ziemi. Małe ilości sprzyjają roślinności, ponieważ ona także potrzebuje sole mineralne, ale nadmiar soli zabije wszelką roślinność. 

Sól dostarcza nam minerałów, jeśli nie została ich pozbawiona w procesie oczyszczania soli. Z tego powodu zaleca się picie posolonej wody. Ta sól, która jest sprzedawana w sklepach nie ma w sobie minerałów, więc jest z punktu widzenia zdrowia bezużyteczna.

Ona faktycznie może nam więcej zaszkodzić niż pomóc, ale prawdziwa sól jest po prostu niezbędna do życia. Ja nie będę wchodził w szczegóły na temat, o którym wiem bardzo mało. Odsyłam Ciebie do książki „Ukryte Terapie” Jerzego Zięby lub do jego filmów na temat zdrowia, w których udowadnia szkodliwość diety małosolnej. 

Świat, w którym żyjemy jest zaprogramowany na odwrót do tego, co otrzymaliśmy od Boga. Chrystus mówi, że sól jest wspaniała a słudzy szatana, że jest szkodliwa. Ja wierzę mojemu Panu i Bożemu Pomazańcowi a teraz dzięki Jerzemu Ziębie mam dodatkowe dowody, że słowo Jeszu jest prawdą, podczas gdy ludzie okazują się po raz kolejny kłamcami. 

„Wiemy, że jesteśmy z Boga, cały zaś świat leży w mocy złego”.

1 Jana 5:19

Krzysztof Król 

 

P.S. Czy wolno modlić się do obrazów? => za darmo  SzokWiedzy.pl

Formularz z NeTeS


Photo credit: David Kracht via Foter.com / CC BY-NC-SA

One Response to “Biblia mówi: „dobra jest sól””

 • Michał on 9 lutego 2016

  Pamiętajmy o tym, że jak spożywać sól to tylko:

  + Himalajska różowa (uważać na podróbki)
  + Sól kłodawska nasza polska

  …i ewentualnie morska ale ona jest drugorzędnej wartoąści.

  Nie używamy zwykłej soli kuchennej jodowanej z marketów bo sobie możemy zrobić tylko krzywdę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *