Kim byli fałszywi prorocy?

 apostoł

Wiesz o tym, że odwrócili się ode mnie wszyscy, ci z Azji to są Figelos i Hermogenes” 2 Tymoteusza 1:15

Niektórzy łączą ten tekst z księgą Objawienia 2:2:

„Próbie poddałeś tych, którzy zwą samych siebie apostołami, a nimi nie są, i żeś ich znalazł kłamcami”.

…i twierdzą że posłaniec Paweł został przez Efezjan rozpoznany jako fałszywy apostoł.

Jest to twierdzenie całkowicie wyrwane z kontekstu i opiera się na twierdzeniu, że Efez jest w Azji. Tymczasem Efezjanie do końca byli przy Pawle czego dowodem są dalsze słowa pochwalne dla Onezyfora mieszkańca Efezu:

„Niechże Pan użyczy miłosierdzia domowi Onezyfora za to, że często mnie krzepił i łańcucha mego się nie zawstydził, lecz skoro się znalazł w Rzymie, gorliwie mnie poszukał i odnalazł. Niechaj mu da Pan w owym dniu znaleźć miłosierdzie u Pana! A jak wiele mi wyświadczył w Efezie, ty wiesz lepiej”2 Tymoteusza 2:16-18

Zresztą list ten także jest pisany do mieszkańca Efezu Tymoteusza, który został tam ustanowiony starszym (biskupem, 1 Tymoteusza 1:3).

Paweł pisze do Tymoteusza, żeby zatrzymał szerzenie niewłaściwej nauki w Efezie, co na pewno ma związek z tymi fałszywymi apostołami, o których wspomina księga Objawienia. 

„Jak prosiłem cię, byś pozostał w Efezie, kiedy wybierałem się do Macedonii, [tak proszę teraz], abyś nakazał niektórym zaprzestać głoszenia niewłaściwej nauki, a także zajmowania się baśniami i genealogiami bez końca. Służą one raczej dalszym dociekaniom niż planowi Bożemu zgodnie z wiarą.

Celem zaś nakazu jest miłość, płynąca z czystego serca, dobrego sumienia i wiary nieobłudnej. Zboczywszy od nich, niektórzy zwrócili się ku czczej gadaninie. Chcieli uchodzić za uczonych w Prawie nie rozumiejąc ani tego, co mówią, ani tego, co stanowczo twierdzą”1 Tymoteusza 1:3-7

Kiedy więc Paweł pisze, że wszyscy z Azji go opuścili, to ma na myśli tych co byli z nim w Rzymie ale w wyniku szerzenia odstępczych nauk zawrócili do swoich domów.

Tych z Azji Paweł wymienia po imieniu, w dosłownym tłumaczeniu werset ten wygląda tak:

„ci w Azji to są Figelos i Hermogenes” –  2 Tymoteusza 1:15

Jakaś grupa opuściła Pawła i w śród nich są Figelos i Hermogenes z Azji.

Dlaczego go opuścili?

Paweł wyjawia, że głosili jakoby już zmartwychwstanie nastąpiło, czyli że nie należy się spodziewać przyszłego zmartwychwstania skoro już nastąpiło. 

„Unikaj zaś światowej gadaniny; albowiem uprawiający ją coraz bardziej będą się zbliżać ku bezbożności, a ich nauka jak gangrena będzie się szerzyć wokoło. Do nich należą Hymenajos i Filetos, którzy odpadli od prawdy, mówiąc, że zmartwychwstanie już nastąpiło, i wywracają wiarę niektórych.

A przecież trwa mocny fundament Boży taką oto mając pieczęć: Poznał Pan tych, którzy są Jego, oraz: Niechaj odstąpi od nieprawości każdy, kto wzywa imienia Pańskiego”2 Tymoteusza 2:16-19

Ostatnie spotkanie mieszkańców Efezu z Pawłem wyglądało bardzo serdecznie:

„Po tych słowach upadł na kolana i modlił się razem ze wszystkimi. Wtedy wszyscy wybuchnęli wielkim płaczem. Rzucali się Pawłowi na szyję i całowali go, smucąc się najbardziej z tego, co powiedział: że już nigdy go nie zobaczą. Potem odprowadzili go na okręt”Dzieje 20:36-38

Fałszywymi apostołami, czyli posłańcami okazali się: Hymenajos i Filetos.

Krzysztof Król z Jeszu.pl

 

P.S. Czy wolno modlić się do obrazów? => Bezpłatnie

Formularz z NeTeSFoto: „Enter Darkness” (CC BY 2.0) by Skeletalmess

13 Responses to “Kim byli fałszywi prorocy?”

 • MAthew on 24 października 2016

  Jeżeli brak zrozumienia istoty Pawła (Szawła – gorliwego kata pierwszych chrześcijan) polega na zbyt wąskim kontekście, to jak wyjaśnić to, że patrząc z bardzo szerokiego kontekstu ( od Starego Testamentu do Nowego) Paweł nie należał do 12 apostolskiej ( Po Judaszu wybrano Macieja). Chrystus wybrał 12 apostołów, ponieważ był Bogiem Izraela, mającym pieczę nad 12 plemionami Izraela. ( sam mówi o tym, mówiąc, że to o mnie Mojżesz zaświadczał w swych pismach, a także mowa jest o tym w prologu do Ewangelii Jana – jego umiłowanego ucznia, będącego przy nim gdy konał na krzyżu). Z tego najszerszego z możliwych kontekstów wyłania się dziwne zauroczenie Pawła chrześcijaństwem. Ten który nigdy nie rozmawiał z Chrystusem, nie słuchał jego nauk i zachowania , mordował jak wściekły pies chrześcijan mieni się ,,najmniejszym z apostołów” oraz ma pretensje, że nie jest jednym z „arcyapostołów”. Nikt nie nazywa go apostołem oprócz jego samego, a to że w liście Piotra poleca się jego nauki, które ” są trudne do zrozumienia” jest podejrzane. Pewnie sam ten list napisał, możliwe że przez Łukasza to uczynił. Samo objawienie Pawłą jest opisywane 3 razy i 3 razy podaje sie inne informacje. Co wydarzyło sie w drodze do Damaszku ?? Możliwe że to samo (czyli nic) co 300 lat później cesarzowi Konstantynowi , który rzekomo miał objawienie Chrystusa i wygrał przeto bitwe. Jakoś gdy powstał film o Konstantynie i sfilmowano dokłądnie istniejący łuk triumfalny w Rzymie z wyrytym jego zwycięstwem , nie ma na nim żadnych symboli chrześcijaństwa…żadnych. Chrystys powiedział ” po owocach ich poznacie”. Dla mnie wszystkie teksty Pawła (owoce) są przerostem formy nad treścią , a ewangelia Łukasza – jego ucznia jest niespójna z Mateusza i JAna.

 • Robert on 24 października 2016

  Widzę, że trzeba napisać artykuł o Pawle.
  Wiele razy wypowiadałem się na ten temat w komentarzach, a wątek dalej wraca.
  W Nowym Testamencie o Pawle pozytywnie wypowiadali się: apostoł Piotr i Łukasz.
  Nie znasz tych wersetów, skoro krzywdząco osądzasz Pawła…

 • Marzena on 24 października 2016

  Paweł to dzisiejszy schirofrenik, plecie raz to raz co innego, jego teksty nie są spójne, a nawet się wykluczają. To jest taki fałszywy prorok, absolutnie nie apostoł, a do świętości nawet katolickiej mu daleko, daleko…i co z tego, że Piotr i Łukasz wypowiadali się pozytywnie – ile razy? a inni? a otoczenie?

 • Artur on 24 października 2016

  Pawel byl falszywym apostolem, satanista ktory odwracal ludzi od prawdziwego Boga(zreszta tak samo jak kosciol, ktorego jest „fundamentem” Wszystkie jego listy to manipulacja, a teksty typu- „Piotr go polecil” sa doprawdy smieszne. Wystarczy wychwycic kilka klamast aby sie o tym przekonac. kilka przykaldow:

  2Tymoteusza 3:16 Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości,

  to jest oczywiscie nieprawda, Biblia ma zbyt duzo sprzecznosci aby tak mowic. Prawda jest tylko jedna. Twierdzac tak, zgadzamy sie z faktem ze nasz Bog nie jest doskonaly i pomylil sie kilka razy 😛

  Galacjan 1:7 Chociaż innej nie ma; są tylko pewni ludzie, którzy was niepokoją i chcą przekręcić ewangelię Chrystusową.8 Ale choćbyśmy nawet my albo anioł z nieba zwiastował wam ewangelię odmienną od tej, którą myśmy wam zwiastowali, niech będzie przeklęty! 9 Jak powiedzieliśmy przedtem, tak i teraz znowu mówię: Jeśli wam ktoś zwiastuje ewangelię odmienną od tej, którą przyjęliście, niech będzie przeklęty!

  „ewangelię odmienną” uczyli oczywiscie prawdziwi apostolowie :)

  Galacjan 1::11 A oznajmiam wam, bracia, że ewangelia, którą ja zwiastowałem nie jest pochodzenia ludzkiego; 12 Albowiem ja nie otrzymałem jej od człowieka, ani mnie jej nie nauczono, lecz otrzymałem ją przez objawienie Isusa Chrystusa.

  Tutaj Paweł przypomina rzekomo nadprzyrodzone źródło swej wiedzy, czyli objawienie samego Isusa Chrystusa.

  Jest to nielogiczne. Dlaczego Chrystus miałby przekazywać odmienną ewangelię apostołom i odmienną Pawłowi?

  Jest tego cala masa, na jej podstawie mozna w 100% stwierdzic iz Pawel byl falszywym apostolem-a mimo wszystko udalo mu sie stworzyc nowa religie

 • Robert on 24 października 2016

  @Artur

  Oskarżasz Pawła o satanizm a sam masz poglądy antychrysta.
  Jeżeli twierdzisz, że Biblia ma sprzeczności, to kompletnie jej nie rozumiesz.
  Biblia jest spójna…
  Tu już pojechałeś czystym satanizmem, twierdząc, że Bóg się pomylił kilka razy.
  Co za egoizm i tupet z ciebie płynie.
  Jak śmiesz oceniać Boga?

  Jaką odmienną ewangelię miał Paweł od apostołów?

  Czy ty w ogóle znasz Nowy Testament?

  Te słowa Piotra skierowane są również do ciebie:

  2 Piotra 3:15-16
  „Ceńcie sobie bardzo wielkoduszność Pana, jak to napisał, z właściwą sobie mądrością Bożą, umiłowany brat nasz Paweł w liście skierowanym do was. (16) oraz w pozostałych swoich listach zajmujących się tą sprawą. Są tam – przyznać trzeba – również rzeczy trudne do zrozumienia. Ludzie niedostatecznie przygotowani i nie utwierdzeni w wierze, pojmując je – podobnie zresztą jak inne pisma – w sposób niewłaściwy, tym samym ściągają na siebie wieczną zagładę”.

  Nie wiem czy wiesz kim był Piotr?
  Apostoł, wybrany przez Chrystusa.
  Czy w takim razie Piotr również był satanistą?
  Opamiętaj się, bo idziesz w próżnie…

 • Robert on 24 października 2016

  Tak Marzena, wyrzuć z Biblii listy Pawła, następnie Piotra, którego wybrał do apostołowania sam Chrystus.
  Do tego Łukasza i napisane przez niego Dzieje Apostolskie.
  Co ci zostanie?
  Wpadłaś w sidła antychrystów, którzy sieją kłamstwa na temat Pawła.
  A teraz sama przyznajesz, że Apostoł Piotr i Łukasz kłamali…
  Myśl samodzielnie i odrzuć ze swojego życia podpowiadaczy…

 • Artur on 24 października 2016

  Robercie, przedewszystkim, nie chce cie atakowac. Od twojej strony zacząłem moje poznanie Boga. Za to Ci serdecznie dziekuje.

  Kanon bibli zostal ustanowiony przez ludzi – nie przez Boga. Dlatego biblia jako calosc jest niespojna i ma wiele bledow. Pamietajmy ze na ziemi obecnie rzadzi szatan i zwodzi wszystkich ludzi.

  Pawel wmawia nam, ze wystarczy tylko wiara, aby byc zbawionym. Cala reszta, a wiec zakon Boga jest niewazny. A co na to Bog?

  Prosze cie, wiem ze jestes madry, abys mi wytlumaczyl kilka sprzecznosci. Sam wiem ze mam jeszcze bardzo male poznanie, ale szukam prawdy. A wiec w Bibli mamy dwa przeciwstawne prawa:

  Oko za oko – jedno z praw bozego zakonu, jak to sie ma do nauk Isusa, aby nadstawiac drugi policzek? Czyli wedlug Boga w ST jesli ktos ci wydlubie oko, ty masz wydlubac jego(co jest sprawiedliwe). Wedlug nauk Chrystusa masz mu dac wydlbac drugie? Albo albo?

  Wkleje tutaj kawelek arta z innej strony, jesli wolno:

  Paweł anulował całe Prawo Boże wraz z 10 Przykazaniami.

  Paweł usunął zakaz spoczywania pokarmów ofiarowanych bałwanom i z czasem doprowadziło do skrajnego bałwochwalstwa Chrześcijan opierających się właśnie na listach Pawła. Skoro Prawo nie obowiązuje, mamy Matkę Boską, jej obrazy i posągi oraz narzędzie śmierci Chrystusa – krzyż. (1 Kor 10:25-31)
  Paweł był fałszywym prorokiem i głosił Królestwo Boże w niebie, a nie na ziemi. (1 Kor 15:49-53)
  Paweł głosił porwanie wszystkich Chrześcijan do nieba, co także oznacza rozwiązanie wszystkich małżeństw.
  Paweł nie znał planów Boga – ponownego zjednoczenia 12 pokoleń Izraela.
  Paweł uznawał Żydów i Edomitów za 12 pokoleń Izraela a pogan nazwał Izraelem duchowym.
  Paweł nie znał proroctwa o drugim zburzeniu Jerozolimy w roku 70 n.e.
  Paweł uwiarygodniał Żydów jako Naród Wybrany – wszystkie 12 pokoleń, posiadający bezwarunkowe zbawienie z powodu ich pochodzenia. Czyli Żydom wolno grzeszyć – dla naszego zbawienia – a sami zbawienie mają w kieszeni. (Rzy 11:25-36)
  Paweł nauczał, że publicznie wyznanie Chrystusa wystarcza nam do zbawienia – z łaski – a nie z powodu przestrzegania Przykazań.
  Łukasz i Paweł nauczają, że w żadnym imieniu nie ma zbawienia, tylko w Chrystusie. W ten sposób odrzucono Boga Izraela! (Dzieje 4:12)

  Tak jak pisalem na wstepie, nie chce sie klocic, chce znalesc prawde. Dziennie przegladam twoja strone, tak ze licze na konstruktywna wymiane zdan.

 • Artur on 24 października 2016

  a swoja droga, nie zastanawiales sie nigdy dlaczego wiekszasc NT to listy Pawla i DA?Przeciez on nawet nie byl apostolem. Jak to mozliwe ze sa tam tylko 2 listy Piotra, ktory to zostal wybrany przez samego Chrystusa? Do tego koncowka jego lisu, gdzie poleca Pawla takze jest nie spojna i jest duzo poszlak aby stwierdzic iz zostala dopisana, po to wlasnie aby wzmocnic wiarygonosc Pawla?

 • Robert on 26 października 2016

  Sugerujesz, że Bóg tak natchnął osoby, że źle napisały Biblie?
  Niedorzeczność, wydaje mi się, że mylisz to ze złym tłumaczeniem Biblii…

  1 – To nie Paweł zniósł prawo, tylko Chrystus. Jednak należy zadać pytanie: jakie prawo?
  Mojżeszowe!!!
  Poczytaj proszę i zrozum.
  Sam myśl, a nie pozwalaj aby sekta antypawłowa wbijała ci do głowy kłamstwa.

  https://zastopujczas.pl/biblia/czy-dzisiaj-obowiazuje-nas-prawo-mojzeszowe/

  Chrystus zniósł prawo mojżeszowe, które przejęli żydzi i przerobili na Talmud.
  Od pojawienia się Syna Boga powstało nowe prawo, które głosił Chrystus.

  2 – Biblia pisze, że to co w niebie ma być połączone z tym co na ziemi i ma powstać nowe Jeruzalem, więc Paweł dobrze głosił.

  3 – Porwane do nieba: poczytaj – https://robertbrzoza.pl/wp-content/uploads/2016/pdf/CostaniesiepoArmagedonie.pdf

  4 – Piszesz: Paweł nie znał planów Boga – ponownego zjednoczenia 12 pokoleń Izraela.
  Werset proszę.

  5 – Wiesz kto to byli Edomici?
  Kłania się wiedza biblijna twoich nauczycieli.
  Bóg nie pozwalał na wchodzenie w związki z edomitami, czyli narodem powstałym z izraelitów i nasienia węża.
  Poszukaj wersetu, w którym Bóg zabrania związków z Edomitami.

  6 – Piszesz: Paweł nie znał proroctwa o drugim zburzeniu Jerozolimy w roku 70 n.e.
  Werset proszę.

  Nie ufaj tym osobom. To antychryści i sataniści.
  Jakbyś miał silną wiarę, to ten werset wystarczyłby do tego, aby uznać twoich nauczycieli za oszustów:

  2 Piotra 3:15-16
  „Ceńcie sobie bardzo wielkoduszność Pana, jak to napisał, z właściwą sobie mądrością Bożą, umiłowany brat nasz Paweł w liście skierowanym do was. (16) oraz w pozostałych swoich listach zajmujących się tą sprawą. Są tam – przyznać trzeba – również rzeczy trudne do zrozumienia. Ludzie niedostatecznie przygotowani i nie utwierdzeni w wierze, pojmując je – podobnie zresztą jak inne pisma – w sposób niewłaściwy, tym samym ściągają na siebie wieczną zagładę”.

  Tu jest wszystko powiedziane.
  Skoro Apostoł Paweł wybrany przez Chrystus ręczy za Pawła, to wszelkie wątpliwości, są brakiem wiary.
  Przemyśl to… i nie walcz z apostołem Piotrem.

 • Artur on 28 października 2016

  To nasienie weza pozmienialo biblie. Bog na to pozwolil bo wie, ze jesli ktos go szuka calym sercem i rozumem to i tak go znajdzie. To by bylo zbyt proste gdybysmy wszystko mieli podane jak na tacy. Bog jest wymagajacy.

  Niedorzecznoscia jest myslec ze Bog Izraela ustanowil prawo, a potem pozwolil je zniesc/zmienic. Prawo nadane przez Boga jest doskonale, tak jak Bog.

  Dla mnie wszystkie religie to mniej lub bardziej ukryte kulty szatana. Wszystkie robia to samo – odwracaja uwage od prawdziwego Boga.

  Budujesz swoja wiare w oparciu o dogmaty czlowieka(moze hybrydy), ktory prawo nadane przez samego Boga nazywa przeklenstwem.

  Galacjan 3:13 Chrystus wykupił nas od przekleństwa zakonu, stawszy się za nas przekleństwem, gdyż napisano: Przeklęty każdy, który zawisł na drzewie,

  To juz powinien byc sygnal, aby to dokladniej zbadac, a nie slepo we wszystko wierzyc.

  Prosze Cie, zastanow sie czy przypadkiem Ty nie dales sie wciagnac w klamstwa kosciola, ktore skutecznie odwrocily twoja uwage od naszego Stworcy.

 • Damian on 29 października 2016

  Artur , zgadzam sie Panem Robertem. Nie wiem czy wiesz skąd wzięła sie nazwa Isus? Od Bogini Isis. Poczytaj. Błądzisz naprawdę. I jeśli szukasz prawdy u boku Pana Kubika to radzę uciekaj stamtąd. Czytaj Biblie, módl sie o zrozumienie i medytuj nad nią ( medytuj-rozmyślaj)

 • SLAWOMIR on 3 maja 2020

  Pawel z Tarsu i jego uczniowie to antychrysci .

 • Robert on 4 maja 2020

  Slawomir

  Dlaczego tak sądzisz?
  Jakie masz dowody biblijne?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *