Bóg nie mieszka w kościołach, ale… nakazał zbudować świątynie

 Kościół Katolicki

Jak to jest możliwe, że z jednej strony Bóg nie mieszka w świątyniach/kościołach zbudowanych przez ludzi, a z drugiej strony nakazał zbudować świątynie w Jerozolimie?

Skąd te sprzeczności w Biblii?

Czy ktoś tu kłamie?

Bóg nie mieszka w świątyniach 

Dzieje Apostolskie 17:24-25

„Bóg, który stworzył świat i wszystko na nim, On, który jest Panem nieba i ziemi, nie mieszka w świątyniach zbudowanych ręką ludzką i nie odbiera posługi z rąk ludzkich, jak gdyby czegoś potrzebował, bo sam daje wszystkim życie i oddech, i wszystko”.

Religie, które wybudowały świątynie, kościoły mają problem. Nijak nie są w stanie wytłumaczyć obecności w nich Boga.

Budują złote ołtarze, piękne architektury… i dla kogo te starania, skoro w tych kościołach, świątyniach nie ma Boga?

Gdyby było inaczej, to oznaczałoby, że powyższy werset kłamie, że te słowa: „On, który jest Panem nieba i ziemi nie mieszka w świątyniach zbudowanych ręką ludzką” są kłamstwem.

Chyba nikt z chrześcijan nie będzie podważał Słowa Bożego.

Jerozolima – świątynia Boga?

Jeżeli Bóg nie mieszka w świątyniach, kościołach zbudowanych przez człowieka, to dlaczego nakazał zbudować świątynie Salomonowi?

Jego ojciec Dawid przygotował wszelkie materiały, kosztowności, a Salomon wybudował potężną i piękną świątynie.

Czy wynika tu jakaś sprzeczność biblijna?

Słowo Boże jest poukładane, spójne. Jeżeli czegoś nie rozumiesz, odkryłeś sprzeczność, to daj sobie czas na znalezienie odpowiedzi. Polecam nie krytykować Pisma, tylko uważnie czytać i dokładnie je analizować. Ponieważ sprzeczności wynikają tylko z naszej niewiedzy.

Sprawę sporu rozwiązują następujące cytaty:

1 Królewska 8:18-20

„Wówczas Pan rzekł memu ojcu, Dawidowi: ‘Dobrze postąpiłeś, że powziąłeś zamiar zbudowania domu dla mego Imienia, bo wypłynęło to z twego serca. Jednak nie ty będziesz budować tę świątynię, ale twój rodzony syn. On zbuduje dom dla mego Imienia’. Wypełnił Pan właśnie to, co obiecał, bo nastałem po moim ojcu, Dawidzie, i zasiadłem na tronie izraelskim, jak zapowiedział Pan, oraz zbudowałem dom dla Imienia Pana, Boga Izraela”.

1 Królewska 9:7

„Wytępię Izraela z powierzchni ziemi, którą im dałem, a świątynię, którą poświęciłem memu Imieniu, odtrącę od mego oblicza. Izrael zaś będzie przedmiotem przypowieści i pośmiewiska u wszystkich narodów”.

W świątyni jerozolimskiej nie mieszkał Bóg. 

Mieszkało tam Jego Imię:

 • „On zbuduje dom dla mego Imienia”.
 • „zbudowałem dom dla Imienia Pana, Boga Izraela”.
 • „a świątynię, którą poświęciłem memu Imieniu”.

Być może powiesz: „skoro imię Boga mieszkało w świątyni, to również i Bóg z imieniem, bo jak może samo imię przebywać w świątyni”.

Taki sposób dedukcji jest nadinterpretacją.

Nigdzie nie ma mowy o tym, że Bóg mieszka w jakiejkolwiek świątyni czy kościele danej religii.

Jeruzalem zostało zbudowane dla Imienia Boga. Nie mieszkał tam Bóg. Była to jedyna świątynia, którą nakazał zbudować Stwórca.

Zatem, kto mieszka w tych wszystkich świątyniach, kościołach zbudowanych przez religie?

 .

. . ekonomia Robert Brzoza

P.S. Czy wolno modlić się do obrazów? => Bezpłatnie

Formularz z NeTeSFoto: „Schulenburg Painted Churches” (CC BY-ND 2.0) by Donahos

7 Responses to “Bóg nie mieszka w kościołach, ale… nakazał zbudować świątynie”

 • Jozef on 18 maja 2017

  W KK jest najswietszy sakrament i tam mieszka Bog…..ale szkoda czasu na tlumaczenie .

 • Bartek on 18 czerwca 2017

  Niech Pan się zatrzyma nad tajemnicą Ostatniej Wieczerzy, słów Pana Jezusa – słowo po słowie… A następnie niech Pan sobie odpowie czy Jezus powiedział to jest CIAŁO MOJE czy nie powiedział…. To po pierwsze, po drugie Świątynia Jerozolimska była zbudowana dla Pana Boga…. i obcował w tej świątyni z narodem wybranym… Gdyby tak nie było Jezus nie mówiłby o niej jako o DOMU SWEGO OJCA… Świątynie dzisiejsze – mówię o Kościołach a nie o pogańskich miejscach kultu. Są jak najbardziej mieszkaniem Pana Jezusa – Boga, o ile jest on w Hostii po konsekracji… Świątynią jest w zasadzie w jakimś stopniu każdy chrześcijanin.

 • Robert on 18 czerwca 2017

  Bartek,

  Przecież Bóg nie mieszka w świątyniach ręką zbudowanych – znasz ten werset?

  Dzieje 17:24-25
  „Bóg, który stworzył świat i wszystko na nim, On, który jest Panem nieba i ziemi, nie mieszka w świątyniach zbudowanych ręką ludzką i nie odbiera posługi z rąk ludzkich, jak gdyby czegoś potrzebował, bo sam daje wszystkim życie i oddech, i wszystko.”

  Jedyna świątynia, którą Bóg nakazał zbudować nie była dla Boga, tylko dla Jego imienia:

  1 Królewska 8:18-20
  „Wówczas Pan rzekł memu ojcu, Dawidowi: ‘Dobrze postąpiłeś, że powziąłeś zamiar zbudowania domu dla mego Imienia, bo wypłynęło to z twego serca. Jednak nie ty będziesz budować tę świątynię, ale twój rodzony syn. On zbuduje dom dla mego Imienia’. Wypełnił Pan właśnie to, co obiecał, bo nastałem po moim ojcu, Dawidzie, i zasiadłem na tronie izraelskim, jak zapowiedział Pan, oraz zbudowałem dom dla Imienia Pana, Boga Izraela”.

  1 Królewska 9:7
  „Wytępię Izraela z powierzchni ziemi, którą im dałem, a świątynię, którą poświęciłem memu Imieniu, odtrącę od mego oblicza. Izrael zaś będzie przedmiotem przypowieści i pośmiewiska u wszystkich narodów”.

  Pytanie, kto mieszka w kościołach kk?

 • piotr on 5 listopada 2017

  Lk 2:49 Lecz On im odpowiedział: Czemuście Mnie szukali? Czy nie wiedzieliście, że powinienem być w tym, co należy do mego Ojca? (mowa o świątyni),jak rozumieć tą sprzeczność?

 • Robert on 5 listopada 2017

  Piotr

  Dlaczego w nawiasie dodałeś „(mowa o świątyni)”?
  Dokładnie ten werset brzmi tak z Biblii Popowskiego interlinearnej:
  „I rzekł do nich: Cóż że szukaliście mnie? Nie wiedzieliście, że w tych Ojca mego trzeba być mi…”.

  Gdzie tu mowa o świątyni?

 • piotr on 6 listopada 2017

  Przepraszam myślałem ,że pamiętasz poprzednie wersety ano dlatego:
  Lk 2:46 Dopiero po trzech dniach odnaleźli Go w świątyni, gdzie siedział między nauczycielami, przysłuchiwał się im i zadawał pytania.

 • Constantin'e II on 14 listopada 2017

  Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus teraz i zawsze na wieki jedyny i nieprzemijający Pan i Zbawiciel
  Bracia czyż zapominacie o tym, że Ołtarz to stół Pański? Stół jest w każdym domu począwszy od świątyni abyście wiedzieli , iż jesteśmy rodziną naszego Pana Chrystusa Jezusa jako członki Jego mistycznego ciała czyli Kościoła? Tak i nasze ciała mają miejsce spotkania z Duchem Świętym a są nim nasze serca jako stoły. To z obfitości serca wychodzi wszystko co złe i dobre. Kto z was karmi się miłością Bożą takimi będzie obfitował uczuciami wobec bliźnich. Jak bowiem człowiek traktuje drugiego człowieka i z nim rozmawia tak rozmawia i traktuje Boga. Zatem serce szukające prawdziwego pokarmu doszukuje się w tym co zewnętrzne wypełnienia pustki wprowadzając niepokój zamiast obecności żywego Boga, który jest miłością. „Błogosławieni, którzy wprowadzają pokuj”. Ja na to przyszedłem na świat aby dać świadectwo prawdzie , którą żeście odrzucili sporami o miłość. Tak też sprawdzają się Słowa „Nie przyszedłem po to aby przynieść pokój lecz rozłam. Oddtąd z powodu mego Imienia będą podzieleni…” Dlatego też szuka swego zamiast tego, który jest droga, prawda i żywot wieczny w Trójcy Jedyny Bóg. „Po owocach ich poznacie”. Słowo Boga łączy a słowa ludzi dzielą.
  Któż jak Bóg! Quist ut Deus!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *