Bóg nie mieszka w kościołach, ale… nakazał zbudować świątynie

 Kościół Katolicki

Jak to jest możliwe, że z jednej strony Bóg nie mieszka w świątyniach/kościołach zbudowanych przez ludzi, a z drugiej strony nakazał zbudować świątynie w Jerozolimie?

Skąd te sprzeczności w Biblii?

Czy ktoś tu kłamie?

Bóg nie mieszka w świątyniach 

Dzieje Apostolskie 17:24-25

„Bóg, który stworzył świat i wszystko na nim, On, który jest Panem nieba i ziemi, nie mieszka w świątyniach zbudowanych ręką ludzką i nie odbiera posługi z rąk ludzkich, jak gdyby czegoś potrzebował, bo sam daje wszystkim życie i oddech, i wszystko”.

Religie, które wybudowały świątynie, kościoły mają problem. Nijak nie są w stanie wytłumaczyć obecności w nich Boga.

Budują złote ołtarze, piękne architektury… i dla kogo te starania, skoro w tych kościołach, świątyniach nie ma Boga?

Gdyby było inaczej, to oznaczałoby, że powyższy werset kłamie, że te słowa: „On, który jest Panem nieba i ziemi nie mieszka w świątyniach zbudowanych ręką ludzką” są kłamstwem.

Chyba nikt z chrześcijan nie będzie podważał Słowa Bożego.

Jerozolima – świątynia Boga?

Jeżeli Bóg nie mieszka w świątyniach, kościołach zbudowanych przez człowieka, to dlaczego nakazał zbudować świątynie Salomonowi?

Jego ojciec Dawid przygotował wszelkie materiały, kosztowności, a Salomon wybudował potężną i piękną świątynie.

Czy wynika tu jakaś sprzeczność biblijna?

Słowo Boże jest poukładane, spójne. Jeżeli czegoś nie rozumiesz, odkryłeś sprzeczność, to daj sobie czas na znalezienie odpowiedzi. Polecam nie krytykować Pisma, tylko uważnie czytać i dokładnie je analizować. Ponieważ sprzeczności wynikają tylko z naszej niewiedzy.

Sprawę sporu rozwiązują następujące cytaty:

1 Królewska 8:18-20

„Wówczas Pan rzekł memu ojcu, Dawidowi: ‘Dobrze postąpiłeś, że powziąłeś zamiar zbudowania domu dla mego Imienia, bo wypłynęło to z twego serca. Jednak nie ty będziesz budować tę świątynię, ale twój rodzony syn. On zbuduje dom dla mego Imienia’. Wypełnił Pan właśnie to, co obiecał, bo nastałem po moim ojcu, Dawidzie, i zasiadłem na tronie izraelskim, jak zapowiedział Pan, oraz zbudowałem dom dla Imienia Pana, Boga Izraela”.

1 Królewska 9:7

„Wytępię Izraela z powierzchni ziemi, którą im dałem, a świątynię, którą poświęciłem memu Imieniu, odtrącę od mego oblicza. Izrael zaś będzie przedmiotem przypowieści i pośmiewiska u wszystkich narodów”.

W świątyni jerozolimskiej nie mieszkał Bóg. 

Mieszkało tam Jego Imię:

 • „On zbuduje dom dla mego Imienia”.
 • „zbudowałem dom dla Imienia Pana, Boga Izraela”.
 • „a świątynię, którą poświęciłem memu Imieniu”.

Być może powiesz: „skoro imię Boga mieszkało w świątyni, to również i Bóg z imieniem, bo jak może samo imię przebywać w świątyni”.

Taki sposób dedukcji jest nadinterpretacją.

Nigdzie nie ma mowy o tym, że Bóg mieszka w jakiejkolwiek świątyni czy kościele danej religii.

Jeruzalem zostało zbudowane dla Imienia Boga. Nie mieszkał tam Bóg. Była to jedyna świątynia, którą nakazał zbudować Stwórca.

Zatem, kto mieszka w tych wszystkich świątyniach, kościołach zbudowanych przez religie?

 .

. . ekonomia Robert Brzoza

P.S. Czy wolno modlić się do obrazów? => Bezpłatnie

Formularz z NeTeSFoto: „Schulenburg Painted Churches” (CC BY-ND 2.0) by Donahos

16 Responses to “Bóg nie mieszka w kościołach, ale… nakazał zbudować świątynie”

 • Jozef on 18 maja 2017

  W KK jest najswietszy sakrament i tam mieszka Bog…..ale szkoda czasu na tlumaczenie .

 • Bartek on 18 czerwca 2017

  Niech Pan się zatrzyma nad tajemnicą Ostatniej Wieczerzy, słów Pana Jezusa – słowo po słowie… A następnie niech Pan sobie odpowie czy Jezus powiedział to jest CIAŁO MOJE czy nie powiedział…. To po pierwsze, po drugie Świątynia Jerozolimska była zbudowana dla Pana Boga…. i obcował w tej świątyni z narodem wybranym… Gdyby tak nie było Jezus nie mówiłby o niej jako o DOMU SWEGO OJCA… Świątynie dzisiejsze – mówię o Kościołach a nie o pogańskich miejscach kultu. Są jak najbardziej mieszkaniem Pana Jezusa – Boga, o ile jest on w Hostii po konsekracji… Świątynią jest w zasadzie w jakimś stopniu każdy chrześcijanin.

 • Robert on 18 czerwca 2017

  Bartek,

  Przecież Bóg nie mieszka w świątyniach ręką zbudowanych – znasz ten werset?

  Dzieje 17:24-25
  „Bóg, który stworzył świat i wszystko na nim, On, który jest Panem nieba i ziemi, nie mieszka w świątyniach zbudowanych ręką ludzką i nie odbiera posługi z rąk ludzkich, jak gdyby czegoś potrzebował, bo sam daje wszystkim życie i oddech, i wszystko.”

  Jedyna świątynia, którą Bóg nakazał zbudować nie była dla Boga, tylko dla Jego imienia:

  1 Królewska 8:18-20
  „Wówczas Pan rzekł memu ojcu, Dawidowi: ‘Dobrze postąpiłeś, że powziąłeś zamiar zbudowania domu dla mego Imienia, bo wypłynęło to z twego serca. Jednak nie ty będziesz budować tę świątynię, ale twój rodzony syn. On zbuduje dom dla mego Imienia’. Wypełnił Pan właśnie to, co obiecał, bo nastałem po moim ojcu, Dawidzie, i zasiadłem na tronie izraelskim, jak zapowiedział Pan, oraz zbudowałem dom dla Imienia Pana, Boga Izraela”.

  1 Królewska 9:7
  „Wytępię Izraela z powierzchni ziemi, którą im dałem, a świątynię, którą poświęciłem memu Imieniu, odtrącę od mego oblicza. Izrael zaś będzie przedmiotem przypowieści i pośmiewiska u wszystkich narodów”.

  Pytanie, kto mieszka w kościołach kk?

 • piotr on 5 listopada 2017

  Lk 2:49 Lecz On im odpowiedział: Czemuście Mnie szukali? Czy nie wiedzieliście, że powinienem być w tym, co należy do mego Ojca? (mowa o świątyni),jak rozumieć tą sprzeczność?

 • Robert on 5 listopada 2017

  Piotr

  Dlaczego w nawiasie dodałeś „(mowa o świątyni)”?
  Dokładnie ten werset brzmi tak z Biblii Popowskiego interlinearnej:
  „I rzekł do nich: Cóż że szukaliście mnie? Nie wiedzieliście, że w tych Ojca mego trzeba być mi…”.

  Gdzie tu mowa o świątyni?

 • piotr on 6 listopada 2017

  Przepraszam myślałem ,że pamiętasz poprzednie wersety ano dlatego:
  Lk 2:46 Dopiero po trzech dniach odnaleźli Go w świątyni, gdzie siedział między nauczycielami, przysłuchiwał się im i zadawał pytania.

 • Constantin'e II on 14 listopada 2017

  Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus teraz i zawsze na wieki jedyny i nieprzemijający Pan i Zbawiciel
  Bracia czyż zapominacie o tym, że Ołtarz to stół Pański? Stół jest w każdym domu począwszy od świątyni abyście wiedzieli , iż jesteśmy rodziną naszego Pana Chrystusa Jezusa jako członki Jego mistycznego ciała czyli Kościoła? Tak i nasze ciała mają miejsce spotkania z Duchem Świętym a są nim nasze serca jako stoły. To z obfitości serca wychodzi wszystko co złe i dobre. Kto z was karmi się miłością Bożą takimi będzie obfitował uczuciami wobec bliźnich. Jak bowiem człowiek traktuje drugiego człowieka i z nim rozmawia tak rozmawia i traktuje Boga. Zatem serce szukające prawdziwego pokarmu doszukuje się w tym co zewnętrzne wypełnienia pustki wprowadzając niepokój zamiast obecności żywego Boga, który jest miłością. „Błogosławieni, którzy wprowadzają pokuj”. Ja na to przyszedłem na świat aby dać świadectwo prawdzie , którą żeście odrzucili sporami o miłość. Tak też sprawdzają się Słowa „Nie przyszedłem po to aby przynieść pokój lecz rozłam. Oddtąd z powodu mego Imienia będą podzieleni…” Dlatego też szuka swego zamiast tego, który jest droga, prawda i żywot wieczny w Trójcy Jedyny Bóg. „Po owocach ich poznacie”. Słowo Boga łączy a słowa ludzi dzielą.
  Któż jak Bóg! Quist ut Deus!

 • Paweł on 3 marca 2018

  Panie Robercie.
  Przed przyjściem Jezusa powstaną nowe świątynie a będzie ich 144000 tak aby mogły pomieścić tych z opisu apokalipsy -Triumf wybranych:7,9-17.
  W apokalipsie Jana są opisy jak ta świątynia będzie wyglądała z zewnątrz. Jak i wewnątrz oraz jej działanie to będzie te nowe Jeruzalem.Ogólnie apokalipsa czyli objawienie to w większości to opisy świątyni i jej działanie np. Świadectwo dwu proroków:ap.11.3-14 Będą to Jezus i Maryja to oni będą stali przed Panem w centrum tej arki w postaci jako wiszące obrazy Jezusa Miłosiernego od św.Faustyny oraz obok Matki Boskiej Częstochowskiej czarnej madonny z czterech stron świata oprócz wschodniej tam jest sam Jezus Chrystus razem 7 obrazów a nawiązuje to do siedem lamp zapalonych.One to oznaczały siedem Duchów Boga ap.Przed tronem Bożym:4,1-11.
  A co do kształtu świątyni ap.nowa Jerozolima :21,9-22,5 jest tam opis że będzie miała kształt czworo boku o takie samej długości jak i szerokości czyli nie będzie szejścianem ale za to będzie Krzyżem o takich samych ramionach umieszczonym z czterech stron świata a nad 12 bramami będą krzyże po trzy krzyże na ściane frontową.konstrukcja będzie Łukowa np.z samonośnych hal hupro. A jakie wymiary świątynia będzie miała? ap.mierzenie świątyni:11,1-2 będą takie jak oblicza się liczbę 666.czyli 36 mb szer. 108 mb długość ale samo centrum będzie kwadratowe przejrzyste w cztery strony jak szklane morze 36×36mb
  Jak obliczyć liczbę 666?
  666×6×6×6=143856+144=144000

  6+6+6+6+6+6=36 108=14+38+56

  Te 144 wyszło z dodania wyników 36+108

  36 – to liczba nieba

  108-to liczba człowieka

  (według „dictionnaire des symboles”)
  .A wymiary poza świątanią są dowolne a wnich co będzie?A co jeszcze będzie w centrum świątyni?Jest tam wszystko opisane w apokalipsie i potwierdzone u naszych Ojców w Starym Testamencie razem się uzupełniając z Nowym Testamentem.
  Jest taka przepowiednia o górach z trzema krzyżami miał ją człowiek ze wsi który w odległych czasach mógł pomylić łukowe budynki z górami.
  https://bydgoszcz.naszemiasto.pl/artykul/przepowiednia-nostradamusa-iii-wojna-swiatowa-w-listopadzie,2928866,art,t,id,tm.html

 • Robert on 4 marca 2018

  Paweł

  Nie zgadzamy się w wielu tematach.
  Za duże u ciebie nieścisłości, których nie ma w Biblii.

  Różne wyliczenia widziałem z liczbą 666.
  Ty sobie mnożysz przez szóstki, inni przez dziewiątki…
  Każdemu wychodzi, co mu się podoba.

 • Paweł on 4 marca 2018

  Robert

  „Wystawiam Cię, Ojcze Panie Nieba I Ziemi,że zakryłeś te rzeczy przed mądrym i roztropnymi,a objawiłeś je prostaczkom.”
  (Mt 11,25)

 • Paweł on 6 marca 2018

  Robert
  Jest takie proroctwo co może być podobne do tego co opisałem wyżej.
  https://www.katolik.pl/ksiadz-bronislaw-markiewicz—8211–zapomniany-prorok,1023,416,cz.html

  Tajemniczy młodzieniec opowiadał o jakimś polskim kapłanie, który z całym zaparciem się siebie i poświęceniem odda się duszpasterstwu wśród ludu i który uda się na południe do wielkiego męża Bożego, a wróciwszy po latach założy pod Karpatami zgromadzenie zakonne oddane wychowaniu opuszczonej i bezdomnej młodzieży, którego zakłady rozszerzą się na całą Polskę i na cały świat, wydadzą uczonych i świętych… Znamienne było to, że ten prosty na pozór młodzieniec przemawiał językiem człowieka wysoce uczonego.

 • Robert on 7 marca 2018

  Paweł

  A czy to proroctwo jest w Biblii?

 • Paweł on 8 marca 2018

  Robert
  Podam te znane proroctwa
  Odnośnie poselstwa księdza w Biblii:
  2 list do Koryntian 12.4
  Ew. Jana 14.25-31
  15.26-27
  16.5-15
  Księga Izajasza 11,9
  Księga Zachariasza 3.7-10

  Apokalipsa 19.11-18

  Pierwsza walka zwycięskiego Słowa

  11 Potem ujrzałem niebo otwarte:
  a oto – biały koń,
  a Ten, co na nim siedzi, zwany Wiernym i Prawdziwym,
  oto sprawiedliwie sądzi i walczy5.
  12 Oczy Jego jak płomień ognia,
  a wiele diademów na Jego głowie.
  Ma wypisane imię, którego nikt nie zna prócz Niego6.
  (A imię jego 40 i 4)

  W Koronie
  Sarah as-safari 61:6
  Sarah an-najlepszego 16:36

  Odnośnie powstałych zakładów,kompleksów najpierw w Polsce a później na świecie w Biblii
  Księga Zachariasza 2.5-9
  2.10,17
  4.1-14
  8.1-23
  Księga Jeremiasza 31.1-40
  Księga Izajasza 30.19-26
  25.6-8
  Księga Ezechiela 40,1-48,35
  Pieśń nad Pieśniami 1-8
  Pierwszy list Piotra 2.1-10
  Apokalipsa 21,1-22,5

  Stworzyłem wizualizacje tego nowego Jeruzalem jako filmik postaram się go zamieścić na yutube i umieścić tu na forum jak Robert pozwoli.

 • Artur on 21 czerwca 2018

  Dz.7:46 „On znalazł łaskę przed Panem i prosił, aby mógł wznieść przybytek dla Boga Jakuba. 47 Ale dopiero Salomon wybudował Mu dom. 48 Najwyższy jednak nie mieszka w dziełach rąk ludzkich, jak mówi Prorok:
  49 Niebo jest moją stolicą,
  a ziemia podnóżkiem stóp moich.
  Jakiż dom zbudujecie Mi, mówi Pan,
  albo gdzież miejsce odpoczynku mego?
  50 Czyż tego wszystkiego nie stworzyła moja ręka?”

 • arek on 25 stycznia 2020

  Gdyby całą naukę Pana Jezusa traktować dosłownie literalnie, każdy z ludzi by był bez reki lub nogi, oka, a na pewną bez języka bo czy nie językiem najczęściej grzeszą ludzie,
  Mat 18, 8 Otóż jeśli twoja ręka lub noga jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją i odrzuć od siebie! Lepiej jest dla ciebie wejść do życia ułomnym lub chromym, niż z dwiema rękami lub dwiema nogami być wrzuconym w ogień wieczny3. 9 I jeśli twoje oko jest dla ciebie powodem grzechu, wyłup je i odrzuć od siebie! Lepiej jest dla ciebie jednookim wejść do życia, niż z dwojgiem oczu być wrzuconym do piekła4 ognistego.
  przypis z 1000-latki do 8 wersetu ,,Mt 18, 8 – Jest to niewątpliwie figura literacka, zwana hiperbolą: nie chodzi o to, by w pewnych okolicznościach należało lub można było pozbawić się ręki, nogi lub oczu, ale z pewnością chodzi o wskazanie na bardzo wielką konieczność skutecznego unikania okazji do grzechu.

 • Robert on 25 stycznia 2020

  Arek

  Pan Jeszu (takie jest prawidłowe imię Chrystusa), stosował przypowieści, porównania. Na tamte czasy była to nowa forma przekazywania prawdy.
  Więc nie bierzemy tego dosłownie, tylko zastanawiamy się, co Chrystus chciał nam przekazać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *