Czy dusza człowieka żyje po śmierci?

 śmierć

Odejście, śmierć bliskiej osoby zawsze jest smutkiem, rozpaczą, dla niektórych tragedią życiową. Często nie jesteśmy w stanie pogodzić się, zrozumieć, dlaczego dotknęło to mojego męża, żonę, matkę, ojca, dziecko, przyjaciela.

Co dzieje się po śmierci człowieka? 

Dusza nie błąka się po świecie

Po śmierci osoby, jej duch i dusza trafiają w odosobnione miejsce. W Starym Testamencie miejsce to, czyli świat umarłych nazywany jest słowem Szeol. W Nowym Testamencie Hades. Oprócz Szeolu i Hadesu mamy dwa kolejne słowa oznaczające ten sam wymiar: Awaddon i Abysson, często nazywane: Otchłań – Czeluść. Prawdopodobnie są to głębsze pokłady Hadesu.

„Szeol i Awaddon są jawne dla Pana, o ileż bardziej serca synów ludzkich”Przysłów 15:11.

„To jest ogień awaddonu, który strawi wszystkie członki aż do korzenia”Hioba 31:12.

Kiedy dusza trafi do Hadesu, oczekuje na sąd Boży lub inną decyzję Boga. Nie wędruje po świecie, ani nie ukazuje się żyjącym.

Koheleta (Kaznodziei) 9: 5,10:

„Ponieważ żyjący wiedzą, że umrą, a zmarli niczego zgoła nie wiedzą, zapłaty też więcej już żadnej nie mają, bo pamięć o nich idzie w zapomnienie. (…) Każdego dzieła, które twa ręka napotka, podejmij się według twych sił! Bo nie ma żadnej czynności ni rozumienia, ani poznania, ani mądrości w Szeolu, do którego ty zdążasz”.

Psalm 146:4 Bw

„Gdy opuszcza go duch, wraca do prochu swego; W tymże dniu giną wszystkie zamysły jego”.

Psalm 115:17

„To nie umarli chwalą Pana, nikt z tych, którzy zstępują do Szeolu…”.

Dusza po śmierci ludzkiej… żyje

Łatwiej będzie nam pogodzić się ze stratą kochanej osoby, kiedy uświadomimy sobie, że osoba po śmierci ludzkiej nie jest na zawsze unicestwiona. Traci tylko ciało fizyczne, które jest elementem duszy. 

Dusza składa się z dwóch elementów.

Pierwszy to ciało fizyczne, które może zabić każda osoba żyjąca na ziemi.

Drugi element duszy to duch. Duch należy do Boga i tylko On może na zawsze go unicestwić. Dopiero po śmierci ducha człowieka możemy powiedzieć, że dana osoba nie istnieje. Wtedy człowiek na zawsze umiera, kiedy straci całą duszę, czyli ciało fizyczne i ducha.

Koheleta 12:7

„i wróci się proch do ziemi, tak jak nią był, a duch powróci do Boga, który go dał”.

Po śmierci ciała fizycznego duch nie umiera, tylko wraca do Boga. Dlatego nie możemy powiedzieć, że po ludzkiej śmierci, człowiek jest całkowicie unicestwiony.

Czym jest duch człowieka?

Nauka nazywa ten stan – podświadomością. Duch to pełny zapis całego życia człowieka. 

1 Koryntian 2:11

„Kto zaś z ludzi zna to, co ludzkie, jeżeli nie duch, który jest w człowieku?”.

Człowiek może skłamać, wyprzeć niektóre fakty ze swojego życia. Jednak nic nie może ukryć przed Bogiem, ponieważ całe życie zapisane jest jakby na dysku twardym w duchu człowieka.

Dla osób, które uważają, że duch i dusza to jeden i ten sam element, mam dwa wersety:

Hebrajczyków 4:12

„…Żywe bowiem jest Słowo Boże, skuteczne i ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny, przenikające aż do rozdzielenia duszy i ducha, stawów i szpiku, zdolne osądzić pragnienia i myśli serca.

1 Tesaloniczan 5: 23

„A Bóg, Dawca pokoju, niech ześle na was pełnię świętości, tak aby całe wasze jestestwo z duchem, duszą i ciałem było bez zarzutu, gdy przyjdzie Pan nasz Chrystus”.

Wyraźnie widzimy podział na: ducha, duszę i ciało fizyczne.

Podsumujmy to wszystko.

Umarli po śmierci ciała trafiają do Hadesu do „przechowalni”. Oczekują na decyzje Boga czy będą dalej żyć czy zostaną na zawsze unicestwieni.

Przebywając w Hadesie nie ma w nich życia, nic nie rozumieją, nie myślą, nie czują. Dlatego nie mogą krążyć po świecie, nie mogą ukazywać się ludziom, nie mogą się opiekować ludźmi, czuwać nad ich życiem, biznesami, decyzjami.

Gdyby było inaczej to Biblia nie pisałaby: „To nie umarli chwalą Pana, nikt z tych, którzy zstępują do Szeolu…”.

Gdyby w Szeolu było życie, to trafiający tam słudzy Boga w dalszym ciągu wychwalaliby Go.

Nie robią tego, ponieważ duch człowieka nie ma zmysłów, ani poznania…

 

. . ekonomia Robert Brzoza

P.S. Czy wolno modlić się do obrazów? => Bezpłatnie

Formularz z NeTeS



Foto: „HOLY SPIRIT” (CC BY 2.0) by Treforlutions TreVizionz

34 Responses to “Czy dusza człowieka żyje po śmierci?”

 • Farafel on 6 listopada 2016

  Hej

  a więc czym jest duch a czym dusza? Zauważyłem w NT że rzeczywiście są wymieniane osobno, ale nie mogę sobie wyobrazić na jakiej zasadzie to działa i czym tak naprawdę one różnią się od siebie.
  Po zatym zauważyłem, że to że DUCH człowieka nie ma już po śmierci poznania ani zmysłów pokrywa się również z tym co mówił Chrystus gdy mówił o czyjejś śmierci – że ta osoba tak jakby spała. i rzeczywiście skoro duch nie ma rzadnego poznania to w sumie wychodzi na to że po smierci” czujemy” jak bysmy spali…
  Pozdrawiam

 • nadia on 6 listopada 2016

  W takim razie czym jest dusza? Duch idzie do Boga, cialo fizyczne mamy teraz a dusza?
  Druga sprawa, to ta ”przechowalnia” w ktorej nie ma zadnych zamyslow ani poznania, jak wiec to sie odnosi do ksiegi Objawienia 6:9-11
  ”A gdy zdjal piata pieczec, widzialem ponizej oltarza dusze zabitych dla Slowa Bozego i dla swiadectwa, ktore zlozyli. I wolaly donosnym glosem: Kiedyz, Panie swiety i prawdziwy, rozpoczniesz sad i pomscisz krew nasza na mieszkancach ziemi? I dano kazdemu z nich szate biala, i powiedziano im, aby jeszcze odpoczeli przez krotki czas, az sie dopelni liczba wspolslug i braci ich, ktorzy mieli podobnie jak oni poniesc smierc.”

 • Damian on 6 listopada 2016

  Teraz Robercie rodzi sie pytanie, skoro dusze sa w trybie hibernacji, to zapewne tez nie odczuwają czasu. A może odczuwają? A co sadzisz o kalendarzu Żydów? Wg nich mamy rok 5774. Zapewne znają prawdziwy wiek ziemi. Czy to oznacza ze jeszcze 226 lat do roku 6000 i nastąpi tysiącletni odpoczynek dla dusz wzbudzonych przez Chrystusa? ( jak wiemy z Biblii 1 dzień odpoczął Bóg po stworzeniu świata a jeden dzień to tysiąc lat, i dlatego tak to może wyglądać) Jakie masz zdanie na ten temat?

 • Damian on 6 listopada 2016

  5777 rok, pomylka

 • StanisławS on 6 listopada 2016

  Zgadzam się w pełni z tobą Robercie.Czy dusza człowieka żyje po śmierci? TAK, przestaje być aktywna gdyż bez ciała dusza nie ma sposobu by wyrazić swoje istnienie, swoją osobowość. Dusza w sensie cielesnym umarła, ale faktycznie nie przestała istnieć. Dopiero Bóg może naprawdę unicestwić duszę.

  Mateusza 10:28 I nie bójcie się tych, co zabijają ciało, lecz nie mogą zabić duszy, ale raczej bójcie się tego, który może i duszę, i ciało zgładzić w Gehennie. (PNŚ)

  Ten słowa Pana nie tylko rozdzielają duszę od ciała, ale także twierdzą, że dusze można zgładzić a więc nie posiada ona nieśmiertelności. Nie mogą tego jednak zrobić ludzie. O tym samym pisał Ezechiel.

  Ezechiela 18:4 Oto wszystkie dusze należą do mnie. Jak dusza ojca, tak i dusza syna należy do mnie. Dusza, która grzeszy, ta umrze.

 • Robert on 6 listopada 2016

  Damian,

  Dusze nic nie odczuwają.

  Nie ufam żydom, dlatego ich wyliczenia mogą służyć jako informacja, a nie jako podstawowa wiedza.
  Znam te wyliczenia.
  Kiedyś robiłem na ten temat wykład w naszym gronie, gdzieś mam notatki.
  Planowałem kiedyś zrobić wideo z tego tematu, ponieważ ciężko wytłumaczyć w komentarzu.

  Najlepiej iść krok po kroku z proroctwami. Teraz oczekujemy na wybuch III wojny światowej, czyli zbieranie królów(wojsk) na miejscu o nazwie Armagedon – prawdopodobnie Syria.
  To wydarzenie wiąże się z upadkiem międzynarodowej finansjery.

 • Robert on 6 listopada 2016

  Nadia,

  Dusza to jakby nazwa człowieka, postaci które ma ciało fizyczne, a może i duchowe oraz ducha.

  Tak, to są dusze zabite w imię Chrystusa. Nie wiemy cz to jest tylko wizja, przekaz, że część dusz trafia do nieba i tam oczekują na zmartwych powstanie.
  Również dusza może dotyczyć postaci duchowej i ducha.
  A w tym przypadku, dusze czekały na powrót do życia.

  W artykule podałem wersety dotyczące Hadesu.
  W Objawieniu mamy albo wizje albo miejsce przechowywania dusz, które za życia zagwarantowały sobie życie wieczne, tylko muszą poczekać na swój czas.

 • Robert on 6 listopada 2016

  Dusza składa się z postaci fizycznej (prawdopodobnie również duchowej) i ducha.

  Duch to jakby dysk twardy naszego życia. Pełen zapis: fizyczny, biologiczny, duchowy itd.

 • Damian on 6 listopada 2016

  Wiem wiem Robercie. Dzis rano czasu polskiego koło 9, czytałem artykuł pana Krzysztofa Króla i Twoje komentarze na temat Armagedonu i miejsca gdzie może sie znajdować. Chciałem skomentować ale komentarz wymagał rejestracji na koncie Google. Dlatego odpuściłem. Co do Syrii konflikt trwa tam juz bodajże 3 rok, ludzie nie zwracają uwagi na okrutne tortury na chrześcijanach. To jest straszne… Konflikt idzie coraz dalej… Zacznę gromadzić zapasy. Cieżko działać samemu gdy najbliżsi i rodzina szydzą z sytuacji…

 • Robert on 6 listopada 2016

  Trudno, nie martw się rodziną.
  Zrób to co jesteś w stanie zrobić, czyli utrzymuj z nimi najlepsze kontakty, jak to tylko jest możliwe.

 • Damian on 6 listopada 2016

  Tak robię, dzięki

 • Damian on 6 listopada 2016

  A jeszcze wracając do tematu dusz, dusze nie maja poczucia czasu, nic nie czuja, nie myślą, wiec to musi być coś w rodzaju snu. Ale przecież jakoś muszę w szkoły egzystować. Nie stoją w rzędzie poukładane i czekają na sad, tylko musi to wyglądać inaczej skoro Chrystus wspominał o raju podczas ukrzyżowania, do jednego ze złoczyńców który nawrócił sie na krzyżu. Wiec dusze musza miec jakaś świadomość lub coś w rodzaju „programu” aby jakoś egzystować.

 • Damian on 6 listopada 2016

  W szkoły = w szeolu . Słownik w telefonie zamienił mi wyraz

 • Robert on 6 listopada 2016

  Damian,

  Skoro Biblia pisze: „Bo nie ma żadnej czynności ni rozumienia, ani poznania, ani mądrości w Szeolu, do którego ty zdążasz”, to niech tak zostanie.
  Nie dopisujmy własnej filozofii.

 • qrde blade on 6 listopada 2016

  Musimy pamiętać, ze Biblia podobnie jak NT to stadny podręcznik wielokrotnie zmieniany, cenzurowany i manipulowany. W kastowym globalnym reżimie biblioteki, a jakże spłonely lub są niedostępne dosłownie jak za rączkę prowadzonego ślepego pospólstwa. Spróbujcie dotrzeć do 15 szmaragdowych tablic Atlanta Thota zwanego Hermesem Trismegistosem oraz innych tajemnych ksìąg dla wyższych kapłańskich kast, a przekonacie się, że istnieje wiedza tajemna, której się celowo nie udostępnia stadnemu plebsowi.

 • Piotr Tom. on 6 listopada 2016

  Witam serdecznie.
  Może trochę o podświadomości … W 1992 roku, dane mi było poznać ksiązkę – prof. Marii Szulc – „Potega podświadomości”, po przeczytaniu jej, dowiedziałem się wiele o naszej psychice o tym jak funkcjonuje nasza podświadomość. Po kilku latach, przeczytałem książkę teologa, dzienikarza -Joseph’a Murphy, dokładnie o takim samym tytule. Książki rewelacyjnie się czyta, zainteresowanych odsyłam do wydania pdf :

  [PDF]Murphy Joseph – Potega Podswiadomosci.

  Ulubionym psalmem Pani Marii, był (psalm 8).

  „Pochwała wielkości Stwórcy i godności człowieka”
  8
  1 Kierownikowi chóru. Na wzór z Gat1. Dawidowy.
  2 O Panie, nasz Boże,
  jak przedziwne Twe imię po wszystkiej ziemi!
  Tyś swój majestat wyniósł nad niebiosa2.
  3 Sprawiłeś, że [nawet] usta dzieci i niemowląt oddają Ci chwałę3,
  na przekór Twym przeciwnikom,
  aby poskromić nieprzyjaciela i wroga.

  4 Gdy patrzę na Twe niebo, dzieło Twych palców,
  księżyc i gwiazdy, któreś Ty utwierdził:
  5 czym jest człowiek, że o nim pamiętasz,
  i czym – syn człowieczy, że się nim zajmujesz?4

  6 Uczyniłeś go niewiele mniejszym od istot niebieskich5,
  chwałą i czcią go uwieńczyłeś.
  7 Obdarzyłeś go władzą nad dziełami rąk Twoich;
  złożyłeś wszystko pod jego stopy:
  8 owce i bydło wszelakie,
  a nadto i polne stada,
  9 ptactwo powietrzne oraz ryby morskie,
  wszystko, co szlaki mórz przemierza.

  10 O Panie, nasz Panie,
  jak przedziwne Twe imię po wszystkiej ziemi!

  Serdecznie Pozdrawiam :)

 • Andrzej on 6 listopada 2016

  Chrystus powiedział skruszonemu łotrowi ,jeszcze dziś będziesz ze mną w raju,według ciebie to własna filozofia ?

 • nadia on 6 listopada 2016

  Znalazlam ciekawe wersety odnosnie duszy w Pierwszej Ksiedze Mojzeszowej 9:4,5
  ”Lecz nie bedziecie jedli miesa z dusza jego, to jest z krwia jego. Bede tez zadal krwi waszej, to jest dusz waszych. Bede jej zadal od kazdego zwierzecia. A od czlowieka bede zadal duszy czlowieka, za zycie brata jego.”

 • Robert on 6 listopada 2016

  qrde blade

  Bazujemy na tym co mamy.
  Pismo święte nie jest całkowicie sfałszowane, ponieważ księgi pokrywają się tą samą wiedzą.
  Dlatego polecam nie iść w kierunku, ośmieszania Biblii, tylko jej badania, dociekania i studiowania.
  Wymaga to sporej pracy, ale tylko taka droga jest słuszna.
  Mówienie z góry, że Biblia jest sfałszowana, jest dla mnie formą satanizmu.

 • Robert on 6 listopada 2016

  Andrzej

  Skoro Chrystus tak powiedział, to tak będzie.
  Wiemy, że raj jaki panował na początku ma nastąpić po tysiącletnim panowaniu Chrystusa na ziemi.
  Z Biblii również wiemy, że jeden dzień to jak tysiąc lat.

  Na tę chwilę odpowiem w ten sposób:
  Chrystus znając ducha tego człowieka, wiedział, że mówi prawdę.
  Z Mateusza wiemy, że śmierć za Chrystusa jest jedną z wyższych form wiary.
  Dlatego duch tego człowieka będzie oczekiwał na raj.

 • bob on 7 listopada 2016

  Łk 16, 19-31 – przypowieść o bogaczy i Łazarzu. Ten pierwszy cierpiąc po śmierci męki prosi Boga aby pozwolił mu wrócić na ziemię i ostrzec braci i prosić aby się nawrócili. Przypowieść ta zaprzecza tezie jakoby dusza po śmierci zapadała w swoistą hibernację. Nie, wprost przeciwnie, dusze tych którzy źle czynili za życia cierpią a tych co dobrze, cieszą się szczęściem i chwałą. Przypowieść tę opowiedział nie byle kto bo sam Pan Jezus. Nie sądzę aby chciał wprowadzić nas w błąd posługując się nieprawdziwymi, oderwanymi od rzeczywistości pozagrobowej metaforami. Z tego wynika że dusze po śmierci żyją, czują i tak jak dusza bogacza chcą działać. Czy Bóg na to działanie im pozwala czy nie to już inna sprawa.

 • Robert on 8 listopada 2016

  bob,

  Tak szybko nie wyciągaj pochopnych wniosków, ponieważ będziesz przyjmował każdą fałszywą naukę, byleby tylko potwierdzić swoje filozofie, w tym przypadku: życie po śmierci.
  Bardzo szybko powinieneś zorientować się, że to jest przypowieść Chrystusa.
  Takich przypowieści o kąkolu, o pannach, o dwóch braciach itd. jest całe mnóstwo.
  Chrystus używał przypowieści, aby rozmówca łatwiej pojął sens słów.
  Tym razem przypowieść była skierowana do faryzeuszy, którzy wierzyli w to co ty, czyli w życie po śmierci:

  1 – Jeżeli nie jest to przypowieść tylko dokładnie odwzorowana sytuacja, to jak wytłumaczysz, że bogacz prosił o wodę, aby tylko zamoczył czubek palca, bo tak było gorąco.
  „I zawołał: Ojcze Abrahamie, zlituj się nade mną i przyślij Łazarza, żeby choć umoczył koniec swojego palca w wodzie i zwilżył mi język, bo strasznie cierpię w tym ogniu.”
  Wiemy, że to jest przenośnia, bo opowieść Chrystusa jest przypowieścią.

  2 – Więcej argumentów jest tutaj: https://www.jeszu.pl/2013/09/czy-istnieje-zycie-po-smierci.html

 • Grzegorz on 8 listopada 2016

  Dobry wywód. moje zdanie na ten temat jest takie samo. Jeśli jakaś tradycja głosi inaczej to jest chyba bardziej wpływ arystoteleizmu i platonizmu czyli filozofii greckiej niż teologii hebrajskiej.

 • Piotr Tom. on 9 listopada 2016

  Witam Nadiu , Andrzeju, Robercie :)

  Porównajmy:
  „JESZCZE DZIŚ BĘDZIESZ ZE MNA W RAJU”
  i
  ” LECZ NIE BEDZIECIE JEDLI MIĘSA Z DUSZA JEGO, TO JEST, Z KRWIĄ JEGO . BĘDE TEŻ ŻĄDAŁ KRWI WASZYCH , TO JEST DUSZ WASZYCH”.

  DUSZA , to subtelna boska energia, nie jakies tam energetyczne sprawy . . . a krew wsiąka w ziemie . . . od zarania dziejów, przez wojny, konflikty zbrojne, ogrom morderstw . . .

  Mam swoją odpowiedz, lecz Obiecałem Robercie, ze nie będe robic już zamieszania, bo to póżniej może wyglądać, że ja krytykuje Boga Ojca i biblię. Jesli już, to krytykuję tych, którzy z religii zrobili polityke i obrządki !!!
  Bardzo dawno temu, religia – była świętością (duchowością, mistyką) . . .RELIGIA (łac. religio; od: religere – być bogobojnym; lub od: religare –związać przywiązać; lub od: relegere – ponownie przebyć, odczytać… PONOWNE ZŁĄCZENIE SIE Z OJCEM- STWÓRCĄ !!!

  Pozdrawiam Was serdecznie :)

 • Piotrekk on 16 listopada 2016

  Witam,

  @ Piotr Tom

  Czy Ty jesteś pewny i uważasz ze Jezus wypowiadając słowa „JESZCZE DZIŚ BĘDZIESZ ZE MNA W RAJU” miał na myśli że jeszcze tego samego dnia łotr miał trafić do nieba ?

 • Piotr Tom. on 17 listopada 2016

  Witaj Piotrekk :) !
  Tak . . . jestem pewien, ze JESZU TAK POWIEDIAŁ !!!
  Może, nie użył słowa raj, który był przecież na poczatku na ziemi :) … ale w tym kontekście, ten wyraz niczego nie zmienia.
  Oto słowa CHRYSTUSA …
  ” W domu Boga Ojca, jest mieszkań wiele, gdyby tak nie było, to bym wam powiedział”
  A to słowa Pawła . . . 1 list do Kor.
  ” 9 lecz właśnie głosimy, jak zostało napisane, to, czego
  ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało,
  ani serce człowieka nie zdołało pojąć,
  jak wielkie rzeczy przygotował Bóg tym, którzy Go miłują.”

  Jeszu, dobrze wiedział, że Łotr żałował całe zło, jakie wyrządził, może nawet, nie był taki zły. Cierpienie, jeszcze budziło go, do wewnerznej duchowej przemiany!!! Rzymianie, potrafili biczować i ukrzyżować, nie tylko za zbrodnie, nawet za małe występki, aby inni zobaczyli co ich czeka, np. za bunt ! Łotr . . . poniósł smierć męczeńska, na koniec jeszcze, złamano mu golenie, dodatkowy potworny ból. Drugi łotr, do samego końca, ubliżał Chrystusowi.

  Wiesz, że Jeszu powiedział do Nikodema – ” Trzeba wam się z ducha narodzić! ” Właśnie ten dobry Lotr, rodził sie z ducha na krzyżu! Jeszu to wiedział, ponieważ kazdego znał na wylot :) . ŁOTR DOSTĄPIŁ ZBAWIANIA !

  ” Wiatr, wieje tam gdzie chce i szum jego słyszysz, ale nie wiesz skąd przychodzi i dokad podąża! Tak jest z każdym, kto sie z DUCHA NARODZI „. Jedna z najpiekniejszych, mistycznych wypowiedzi CHRYSTUSA !!!
  Piotrekk :) . . . myślę ,że rozwiałem twoje wątpliwości . . .
  Pozdrawiam serdecznie!

 • bob on 17 listopada 2016

  Więc jak odniesiesz się nie do przypowieści ale faktów. Łotr wiszący na krzyżu obok Chrystusa prosił „Panie wspomnij na mnie gdy będziesz w swoim Królestwie” – „Jeszcze dziś będziesz ze mną w Raju” !!! Ale oczywiście powiesz, że przyjmuję fałszywą naukę żeby potwierdzić swoja filozofię bo nie masz lepszych argumentów. A słowa „Widzisz drzazgę w oku brata a w swoim nie dostrzegasz belki” to pochodzą z Kubusia Puchatka czy może z jakiejś innej książki?

 • Piotrekk on 17 listopada 2016

  Witam Was również
  @ Piotr Tom
  @ Bob On

  Piotr Tom – masz rację to co napisałeś, zgadzam się z Tobą, również czytam Pismo Święte i śledzę uważnie wypowiedzi na forum. To prawda co piszesz, tylko że każdy myśli że obietnica dana łotrowi na krzyżu miała się spełnić tego samego dnia co powiedział Jezus. Otóż nie.

  Bob on – nie wiem czemu od razu mnie atakujesz ale to forum jest chyba po to tak jak powiedział Robert aby każdy wyraził swoje zdanie używając wersetów ale tylko z Pisma Świętego a nie filozofii jak Ty od razu zasugerowałeś. OK Jeśli to dla Ciebie jest filozofia to proszę powiedz mi tylko w którym miejscu ?

  Słowa ,, …jeszcze dzisiaj będziesz ze mną w rają ” nie oznaczają ze łotr miał tam trafić tego samego dnia. Po usunięciu interpunkcji z wersetu 43, w rozdziale 23 Ewangelii Łukasza, Chrystusowa obietnica dana łotrowi na krzyżu brzmiałaby w rzeczywistości : ” Zapewniam Cię dzisiaj [w tej chwili], będziesz ze mną w raju” Skąd wiadomo, że właśnie to miał na myśli Jezus ? Stąd, że owego dnia trafił nie do raju, lecz do grobu nowo kupionego przez Józefa z Arymatei, i po zmartwychwstaniu oświadczył Marii: ,, Nie wstąpiłem jeszcze do Ojca” A zatem nawet Jezus poszedł do nieba dopiero po zmartwychwstaniu.

  Z kolei opowieść o bogaczu i Łazarzu była ewidentnie przypowieścią, a nie prawdziwą historią. Gdyby było inaczej, to jak „Bob on” wyjaśnisz stwierdzenie, że Łazarz udał się ,,na łono Abrahama „?

  A teraz cofnijmy się do Edenu i zwróćmy uwagę na słowa Boga:
  Możesz jeść owoce ze wszystkich drzew tego ogrodu. Nie wolno Ci jednak jeść z drzewa poznania dobra i zła, bo gdy zjesz z niego, na pewno umrzesz. Zwróćmy uwagę na trzy ostatnie słowa : ,,na pewno umrzesz”. Bóg nie powiedział Adamowi że po zjedzeniu zakazanego owocu umrze tylko jego ciało, lecz ” na pewno umrzesz” czyli że umrze cała osoba Adama. Bóg podkreślił to w słowach ” na pewno „. Przestroga była jasna: wystarczy że Adam lub Ewa zjedzą z niewłaściwego drzewa, a na pewno umrą. Słowo „umrzeć” oznacza , że mieli być martwi , a nie żyć gdzieś indziej. Nauka o nieśmiertelności duszy była pierwszym kłamstwem diabła na które nabrała się Ewa !!!! Szatan użył węża jako medium.

  A teraz należy zwrócić uwagę co powiedział diabeł :
  ,, Na pewno nie umrzecie. Ale Bóg wie, że gdy zjecie ten owoc, otworzą się wam oczy i staniecie się jak Bóg: poznacie dobro i zło” Zauważyliście? To wąż po raz pierwszy powiedział,, na pewno nie umrzecie”, całkowicie zaprzeczając słowom Boga. Kto zatem powiedział prawdę: Bóg czy diabeł? Niestety, Ewa uwierzyła wężowi i dała skosztować owocu Adamowi i ten również zjadł.Gdy Adam i Ewa zgrzeszyli, Bóg powtórzył ostrzeżenie, że na pewno umrą. Do Adama rzekł:
  ” W pocie czoła będziesz zdobywał pożywienie, aż wrócisz do ziemi, bo z niej zostałeś wzięty. Bo z prochu jesteś i do prochu wrócisz” Bóg znów nie powiedział Adamowi, jakoby tylko jego ciało miało się na powrót stać prochem, lecz że stanie się to z samym Adamem. ” Bo z prochu jesteś – wyjaśnił Bóg i do prochu wrócisz” Chodziło więc o całą osobę Adama.
  To człowiek jako całość umiera i obraca się w proch. ” Gdy opuszcza go duch, wraca do prochu swego” Tym co obraca się w proch, jest cały człowiek, bo duch który go opuszcza to po prostu jego tchnienie. Tego tchnienia nie można utożsamić z popularnie rozumianą duszą, bo wtedy bylibyśmy zmuszeni uznać, że mają ją również zwierzęta. Salomon napisał bowiem, że ostateczny los zwierząt i ludzi jest taki sam:
  „Jak one umierają, tak umierają tamci i wszyscy mają to samo tchnienie (…) Wszystko idzie na jedno miejsce, wszystko powstało z prochu i wszystko znów w proch się obróci”

  O stworzeniu człowieka napisano ” Ukształtował Pan Bóg człowieka z prochu ziemi i tchnął w nozdrza jego dech życia. Wtedy stał się człowiek istotą żywą”. W jednym ze starszych przekładów ostatnie zdanie tego wersetu oddane jest wręcz tak :
  ” I stał się człowiek duszą żyjącą” Tutaj także tchnienie nie jest utożsamiane z duszą, przeciwnie dusza to cały człowiek jako istota żywa.

  Co powiedział Jezus do Łazarza ?
  Jezus powiedział kiedyś do uczniów o swoim przyjacielu Łazarzu, że zasnął, ale dodał: „idę zbudzić go ze snu”
  Proszę zwrócić uwagę, że Łazarz nie został wezwany, aby zstąpił z nieba ani żeby wyszedł z czyśćca czy piekła, tylko żeby wyszedł z grobu, żeby powstał z martwych.

  Aż w trzech na cztery Ewangelie Jezus nazywa śmierć snem. Tylko Bóg może tak mówić o śmierci,ponieważ ma moc wskrzesić ludzi z martwych. Nadchodzi godzina mówi Jezus że wszyscy zmarli usłyszą Jego głos i zmartwychwstaną ze swoich grobów.

  O zmarłych sprawiedliwych czytamy: „Wszyscy oni, choć dla swej wiary zdobyli chlubne świadectwo, nie otrzymali tego, co głosiła obietnica. Ponieważ Bóg ze względu na nas przewidział coś lepszego – aby oni nie osiągnęli celu bez nas.” (Hbr 11,39.40).
  W związku z tym należy się zapytać, jaką wartość ma praktyka modlenia się do umarłych, prośby o ich wstawiennictwo przed Bogiem oraz wszelkie próby zjednania sobie ich przychylności? Bo z tego wersetu wynika że nawet Ci którzy żyli wcześniej przed nami nie są w niebie.

  @ Bob gdzie tutaj jest filozofia według Ciebie ?

  ” Gdy kłamstwo obiega cały świat, prawda zakłada dopiero buty” – tak napisał kiedyś kaznodzieja Charles Spurgeon.

  Według Biblii jednym z takich kłamstw jest właśnie nauka o nieśmiertelności duszy. Owszem, cieszy się z dużą popularnością i wierzą w nią miliony. Ale jest faktem, że była ona pierwszym kłamstwem, które w Edenie podsunął człowiekowi wąż. Niestety Ewa uwierzyła w nie i tak samo czyni większość ludzi dzisiaj.

 • Piotr Tom. on 17 listopada 2016

  Witaj bob i Piotrekk.
  Prosze Was, piszcie konkretnie, na temat ! Za duzo cytatów a zbyt mało, własnych przemysleń. Będe wdzięczny, gdy napiszecie lepiej ode mnie!
  I proszę Cię bob … nie pisz głupot – ””A słowa „Widzisz drzazgę w oku brata a w swoim nie dostrzegasz belki” to pochodzą z Kubusia Puchatka czy może z jakiejś innej książki?””
  CO TO SĄ KPINY ? To zajrzyj , do myszki Mickey i kaczora Donalda !!! Nie tutaj, obrażasz właściciela bloga !!!
  Pozdrawiam !

 • bob on 18 listopada 2016

  Owszem, słyszałem już tę interpretację dotyczącą interpunkcji w słowach Pana Jezusa wypowiedzianych do łotra. Jest to tak przewrotna i bezsensowna interpretacja że można ja nazwać tylko jednym słowem – BZDURA !!! Słowa Jezusa są jasne i jednoznaczne i nie róbmy tu czarów z przecinkiem bo to jest śmieszne. Nawet gdyby był przecinek tam gdzie chcieliby go widzieć moi adwersarze to czy nie wydaje wam się ze takie zdanie brzmiało by co najmniej dziwacznie?

 • Robert on 18 listopada 2016

  bob,

  Jaka jest według ciebie interpretacja tych słów?

 • bob on 18 listopada 2016

  Ano własnie Robert. I tu jest problem. Bo Chrystus po śmierci, do czasy swego Zmartwychwstania przebywał w PIEKLE!!! Trudno więc aby był w tym samym czasie z tzw. dobrym łotrem (Dyzmą w/g apokryfów) w Niebie. Jest masa w Biblii dla mnie niejasnych lub niejednoznacznych. Myślę nawet że więcej z tej Księgi nie rozumiem niż rozumiem. Dlatego staram się czytać na ten temat i dyskutować. Nie twierdzę jak niektórzy, że wiem o Biblii i Jezusie absolutnie wszystko i ze na pewno się nie mylę.

 • Robert on 20 listopada 2016

  bob,

  Chrystus przebywał w piekle?

  Proszę o argumenty biblijne.

 • Piotr Tom. on 25 listopada 2016

  Witaj bob :)
  A … cóżby Chrystus miał robić w piekle? Po piekielnej męce na krzyżu, miałby jeszcze wchodzic . . . do tej czarnej, gestej energii deminicznej???
  Wiem, kler katolicki mówi na mszy (pamietam jeszcze) – „ZSTĄPIŁ DO PIEKIEŁ” ! Tylko po co. . . . .

  Pozdrawiam serdecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *