Czy rozwody są dozwolone ?

rozwód biblijny

Religie od lat przyznają rozwody, przez co ludzie rozwodząc się wierzą, że dopełnili wszelkich formalności przed Bogiem.

Ale czy prawo Boże głoszone przez Chrystusa pozwala na rozwody ?
Zobaczmy co pisze Biblia na ten temat. 

Od stworzenia człowieka, Bóg nie planował rozwodów pomiędzy mężczyzną i kobietą. Mieli być jednym ciałem czyli nierozłączni na zawsze.

Mateusza 19:4-6
“On odpowiedział: Czy nie czytaliście, że Stwórca od początku stworzył ich jako mężczyznę i kobietę? I rzekł: Dlatego opuści człowiek ojca i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem. A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało. Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela”.

Z powyższego wersetu wynika, że człowiek nie ma prawa zrywać umowy małżeńskiej, innymi słowy – zakaz rozwodów.

Dlaczego więc prawo mojżeszowe pozwalało na rozwody ?

Odpowiedź daje nam poniższy werset.

Mateusza 19:8
“Przez wzgląd na zatwardziałość serc waszych pozwolił wam Mojżesz oddalać wasze żony, lecz od początku tak nie było”.

Mamy jasną odpowiedź. Bóg widząc niegodziwe postępowanie Izraelitów, pozwolił im pod pewnymi warunkami na rozwód. Nie było to zamierzeniem Boga od początku stworzenia człowieka.

Dlaczego Bóg zmienił zdanie i pozwolił Mojżeszowi na rozwody ?

Chrystus w powyższym wersecie wyjaśnia, że powodem tolerowania rozwodów była zatwardziałość serc Izraelitów. Dochodziło do niewyobrażalnych scen, w których Izraelici porzucali własne żony, gdy się podstarzały i żenili się z młodymi kobietami. Aby robić to zgodnie z prawem, wystarczyło im powołać dwóch fałszywych świadków i oskarżyć żonę za cudzołóstwo. Za takie przewinienie groziła śmierć. 

Dlatego Mojżesz ustanowił prawo, które chroniło kobiety przed swoimi mężami. 

Skąd o tym wiemy ?

Mamy przykład biblijny z 13 rozdziału księgi Daniela, w którym dwóch starców chciało uwieść piękną Zuzannę. Kobieta nie pozwoliła im na cudzołóstwo, dlatego oskarżyli ją o rozpustę. Tylko mądrość Daniela pozwoliła uratować jej życie przed fałszywymi oskarżeniami starców. Przykład ten dowodzi, w jaki sposób kobiety były wykorzystywane nawet w takim narodzie, jak Izrael.

Powróćmy zatem do pytania – czy dzisiaj dozwolone są rozwody ?

W Biblii mamy dwa bardzo ciekawe wersety, w których Chrystus wypowiada się na ten temat.
W pierwszym z nich czytamy:
Mateusza 19:9
“ A powiadam wam: Kto oddala swoją żonę – chyba w wypadku nierządu – a bierze inną, popełnia cudzołóstwo. I kto oddaloną bierze za żonę, popełnia cudzołóstwo”.

Chrystus pozwala na rozwód w jednym przypadku, kiedy współmałżonek popełni cudzołóstwo. W innych sytuacjach, jak na przykład niezgodność charakteru, nadmierne używanie nałogów czy kłopoty finansowe nie daje pozwolenia na rozwody.
Jeżeli osoby rozwodzą się z innych powodów, niż ten podany przez Chrystusa, to popełniają wykroczenie przeciwko prawom Bożym. Nawet jeżeli współmałżonek nie żyje, to nie wolno brać męża czy żony, która jest po nieprawym rozwodzie – „I kto oddaloną bierze za żonę, popełnia cudzołóstwo”.

Drugi werset brzmi:
Mateusza 5:32
„Każdy, kto oddala swoją żonę – poza wypadkiem nierządu – naraża ją na cudzołóstwo; a kto by oddaloną wziął za żonę, dopuszcza się cudzołóstwa”.

Mamy tutaj potwierdzenie 19 wersetu, w którym Chrystus pozwala na rozwód, ale tylko w przypadku zdrady męża czy żony.
Wiele osób różnie tłumaczy te wersety, nadinterpretując słowo cudzołóstwo. Twierdzą, że kobieta, która dopuściła się niewierności nie jest narażona na cudzołóstwo, bo ona już się go dopuściła.

Poniżej przedstawiam bezpośrednie tłumaczenie powyższego wersetu:

cudzołóstwo

Biblia warszawsko-praska w miejsce słowa „rozpusty” wstawia „wyjąwszy przypadek małżeństwa nieważnego”. Jest to zdecydowane przekłamanie tłumaczenia Biblii z oryginalnego języka greckiego.

Przekaz Chrystusa jest prosty i oczywisty. Jeśli mąż/żona rozwodzi się, ponieważ mąż/żona dopuścił(a) się niewierności, to może ponownie zawrzeć małżeństwo, ale tylko z osobą niezamężną lub, która rozwiodła się zgodnie z prawem Bożym. 
Takie twierdzenie ma też logiczne wyjaśnienie. Prawo mojżeszowe karało śmiercią za zdradę małżeńską. Dlatego możemy stwierdzić, że cudzołożnik w oczach Bożych jest martwy, a śmierć rozwiązuje obowiązek prawny. Zamiast karać grzesznika śmiercią, Chrystus daje możliwość rozwodu.

W nowej formie prawa, został wyeliminowany wyrok śmierci.

Zgodnie z powyższymi rozważaniami nasuwa się bardzo istotny wniosek. Decyzja o wyborze męża czy żony jest jedną z najważniejszych w naszym życiu. Nie warto się spieszyć. Również „ślepa miłość” jest bardzo niewskazana. Każda osoba powinna świadomie dokonać wyboru osoby, z którą chce spędzić resztę życia.

Miłość tak jak każde uczucie zanika. Dlatego należy go pielęgnować przez całe życie. 

W kontekście rozwodów pomiędzy mężczyzną, a kobietom przedstawiam poniżej bardzo ciekawy werset:

Jeremiasza 3:7-8
„Pomyślałem: Po tym wszystkim, co uczynił, powróci on do Mnie; ale nie powrócił. I zobaczyła to niegodziwa siostra jego, Juda. Zobaczyła, że za wszystkie czyny nierządne, jakie popełnił Izrael-Odstępca, odrzuciłem go, dając mu list rozwodowy. Lecz nie zatrwożyła się niegodziwa siostra jego; poszła także i ona cudzołożyć”.

Sposób, w jaki postąpił Bóg z niewiernym Izraelem (10 pokoleń) potwierdza, że rozwód z powodu niewierności jest prawidłowym rozwiązaniem, choć jeszcze lepszym byłoby nawrócenie się grzesznika i miłosierdzie wiernego współmałżonka. 

źródło: Jeszu.pl

.
.
Brz Robert Brzoza

 

Darmowe Info na Twojego Maila !

  Wpisz w poniższy formularz swoje imię, e-mail i kliknij przycisk „Uzyskaj Dostęp”, a ja będę wysyłał Ci najświeższe info o kłamstwach historycznych, sprzedawczykach polskich, zakłamanej ekonomii i wiele więcej…

Twoje dane są bezpieczne

Przeczytaj koniecznie:

Napisz swoje zdanie...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *