Czy Arka Przymierza jest argumentem na kult obrazów ?

Wróć

        Wiele osób używa argumentu mówiącego, o nakazie Boga względem Izraelitów, aby wybudowali Arkę Przymierza, namiot spotkań i przebłagalnie – KsięgaWyjścia rozdziały 25-27.

Następnie kazał umieścić tam rzeźby aniołów. Co powoduje według zwolenników kultu, przyzwolenie na posługiwanie się obrazami w modlitwie. Natomiast namiot spotkań porównują do obecnych kościołów.

Zobaczmy czy mają rację.

Pan Bóg kazał Izraelitom zbudować Arkę Przymierza. Była to skrzynia złota z ozdobami. W niej miały znajdować się przedmioty, rzeczy, które Bóg nakazał tam umieszczać. Były tam między innymi: naczynie złote z manną, laska Aarona, tablice Przymierza. List do Hebrajczyków 9:4

Arka Przymierza znajdowała się w namiocie spotkań. Było to miejsce w którym wydelegowani przez Boga kapłani, składali ofiary przebłagalne za grzechy swoje i Izraelitów.

Arkę, przebłagalnie i namiot spotkań Bóg polecił skonstruować według dokładnych wytycznych. Natomiast nigdy do namiotu spotkań nie mogli wejść zwykli ludzie. Groziło to śmiercią, a kapłani musieli dokładnie składać ofiary ze zwierząt w taki sposób, jak im Bóg zlecił.

Za taki błąd dwóch synów Aarona poniosło śmierć. Księga Kapłańska 10:1-3

Każdy Izraelita, który zgrzeszył, musiał oddać część swojego majątku za odkupienie grzechów. Była to forma przeprosin. Jeżeli był bogaty to oddawał zwierzę, jeżeli biedniejszy to synagorlice, całkiem biedni oddawali upieczony placek.

W żadnym wypadku nie można porównać namiotu spotkań do dzisiejszych kościołów.

Dlaczego ?

Ponieważ, nie odprawiano w nim żadnych mszy, normalni ludzie nie mogli wejść do środka.

A apostoł Jan pisze w ten sposób:

Dzieje Apostolskie 17:24

„Bóg, który stworzył świat i wszystko co w nim istnieje, On, który jest Panem nieba i ziemi, nie mieszka w świątyniach ręką zbudowanych.”

Prorok Jeremiasz tak pisał o Arce:

Księga Jeremiasza 3:16

„A gdy się rozmnożycie i wydacie liczne potomstwo na ziemi w tamtych dniach – wyrocznia Pana – nikt nie będzie już mówił: Arka Przymierza Pańskiego! Nikt już nie będzie o niej myślał ani jej wspominał, odczuwał jej braku, ani też nie uczyni nowej.”

Prawdą jest że Pan Bóg nakazał umieścić podobiznę aniołów nad Arką Przymierza i w przebłagalni. Było to miejsce spotkań Boga z Mojżeszem.

Powiedział:

„dwa też cheruby wykujesz ze złota”  Księga Wyjścia 25:18.

Natomiast czytając cały kontekst, nigdzie nie ma mowy, o oddawaniu czci cherubom i modleniu się do nich. Stanowiły one tylko i wyłącznie formę ozdoby.

Podobnie myślał apostoł Paweł, który wręcz bagatelizował wyrzeźbionych aniołów:

List do Hebrajczyków – 9:5

„Nad nią zaś były cheruby Chwały, które zacieniały przebłagalnię, o czym szczegółowo nie ma potrzeby teraz mówić.”

Zwolennicy kultu obrazów muszą bardzo się starać, aby udowodnić, że Arka Przymierza czy wyrzeźbione cheruby są pozwoleniem na oddawanie czci Bogu poprzez obrazy.

Gdyby Bóg chciał, aby oddawać mu cześć używając obrazów, krzyży czy medalików, to napisałby dokładnie o tym. Natomiast nie ma w Biblii żadnego wersetu, który daje przyzwolenie na tego typu praktyki. Wiele religii oszukuje ludzi i każe im modlić się do obrazów.

W artykułach „co to jest bałwochwalstwo ? i „czy modlisz się do bożków ? przedstawiam cztery mocne wersety, zakazujących oddawanie czci Bogu poprzez obrazy.

 

Robert Brzoza Robert Brzoza

Przeczytaj koniecznie:

5 Responses to “Czy Arka Przymierza jest argumentem na kult obrazów ?”

  • Asia on 27 grudnia 2016

    Przeciez twierdzi pan ze nas prawo mojrzeszowe nie obowiazuje

  • JaQb on 26 grudnia 2017

    Świetne, oby takich materiałów więcej! Pozdrawiam.

  • Robert on 26 grudnia 2017

    Asia

    W Nowym Testamencie jest również zakaz używania obrazów.

  • Franciszek on 18 maja 2018

    Szanowny panie Robercie. W pełni zgadzam się z całymi artykułami na temat bałwochwalstwa. Czy to będzie sprawa aniołków na Arce Przymierza, czy to będzie sprawa 1 i 2 przykazania – to nie ma żadnego znaczenia, czy Prawo Mojżeszowe obowiązuje nas, czy też nie. Zarówno Stary Testament jak i Nowy wyraźnie dają nam do zrozumienia jaki jest pogląd samego Boga na ten temat. Przecież czytając nauki Jezusa w ewangeliach i potem listy apostołów, wyraźnie widać, że to zagadnienie wcale nie zmieniło się, ono nadal obowiązuje – ale kogo?, oczywiście prawdziwych chrześcijan. Pozostałe religie chrześcijańskie w ogóle, tych przykazań, nie uznają. A to oznacza, że tak naprawdę lekceważą sobie nakazy i zakazy Boga i nauki Jego Syna, Jezusa. Będąc tego samego zdania co pan, gratuluję odważnej obrony Słowa Bożego. Tak proszę trzymać i nie odpuszczać. Serdecznie pozdrawiam. :)

  • Robert on 18 maja 2018

    Franciszek,

    dziękuję :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *