Czy znamy imię Boga ?

Imię Boga

Religie używają różnych imion Boga. Możesz spotkać się z takimi nazwami, jak: Jawe, Jehowa, Jahwe, JHWH, Jabe, Adonaj.

Czy wszystkie są prawdziwe ?

Jehowa – imię Boga ?

Zacznijmy od imienia „Jehowa”, które używają świadkowie Jehowy oraz katolicy. W Biblii katolickiej warszawsko-praskiej imię „Jehowa” używane jest wiele razy.

Mam dwie kontrowersje do tego imienia:

1 – Imię „Jehowa” jako imię Boga używają masoni.

Oto cytaty z dwóch książek:

Cytat z książki „Zmierzch Izraela”:

„Wolnomularstwo także i tutaj za wzorem żydowskim poszukuje „zgubionego słowa”. W symbolice masonerii szkockiej tak to wyglądało w XVIII w. według opisu ks. Barruela: 
„Stopień („Wybranego”) ma dwie części; jedna stosuje się do zemsty Adonirama, który zwie się tutaj Hiramem; druga jest szukaniem słowa, albo raczej świętej nauki, którą ono wyraża, a która została zagubiona436. Tak samo i ryt Swedenborga poszukuje „zgubionego słowa”437. W stopniach różokrzyżowcowych masonerii szkockiej usiłowano przy pomocy tajemniczej, magicznej figury tzw. pentaculum również odnaleźć zgubione słowo. Po poszukiwaniach na wyższych stopniach wtajemniczenia okazywało się, że owo słowo zgubione — to Jehowa439. Już zresztą owa „Fama Fratemitatis”, od której wywodzą się różokrzyżowcy, kończyła się okrzykiem: „sub umbra alarum tuarum Jehova!” („pod twymi skrzydłami, Jehowa!”)”. 

W książce – Masoneria (jej początki, organizacje, ceremoniał, zasady i działanie) – Józef S. Pelczar (pseud. S. J. Korczyński) pisze:

„Twierdzą nawet, że w niektórych lożach wyższych, palladyjskimi zwanych, rozszerzył się kult szatana, jako przeciwnika Boga chrześcijańskiego, Adonai-Jehowa zwanego. Czy tak się dzieje w istocie, trudno z pewnością powiedzieć. W każdym razie jest to rzeczą uderzającą, że najgłośniejszy dzisiaj poeta włoski, a przy tym mason, Jozue Carducci, napisał w r. 1869 na cześć szatana „zwycięzcy Jehowy księży” bluźnierczy hymn, który w lożach stołowych włoskich nieraz się rozlega”.

Należy zaznaczyć, że imię „Jehowa” świadkowie Jehowy przyjęli około 100 lat temu. Wcześniej używała go cała klika masońska, która czci szatana.

2 – Druga kontrowersja dotycząca tego imienia to hebrajskie znaczenie słowa „Jehowa”.

Składa się ono z dwóch członów: Je – howa. Co oznacza hebrajskie słowo „howa” ?

Oryginalna pisownia to „hovah”:

hovah

link: https://biblehub.com/hebrew/1943.htm

Według słownika wyraz „hovah” oznacza „disaster” czyli zniszczenie – ruinę.

Chyba nikt nie sądzi, aby imię Boga oznaczało Ja – niszczyciel. Poniżej przedstawiam tłumaczenie wyrazu „havah”, które oznacza „to become” – stawać się.

havah

link: https://biblehub.com/hebrew/1933b.htm

Zamiana jednej literki powoduje bardzo duże zamieszanie. Zgodnie z tłumaczeniem imię Boga powinno brzmieć:

„Jehawa – Ja Staję się”, a nie

„Jehowa – Ja Niszczyciel”.

„Adonaj” – „Jahwe”

Słowo „Adonaj” spopularyzowali Masoreci. Był to odłam żydowski, który fałszował Stary Testament.

Szczególnie nie podobały im się proroctwa przyjścia Chrystusa Mesjasza.

To co pisze Wikipedia jest zgodne z moją wiedzą, dlatego cytuje ten fragment: 

„Masoreci w szczególny sposób potraktowali też imię Boga – JHWH. Z uwagi na to, że Żydzi nie wymawiali tego imienia i odczytywali zamiast niego Elohim lub Adonai, Masoreci uzupełnili spółgłoski JHWH samogłoskami tych właśnie wyrazów, co dało w efekcie brzmienie JehowiJahowa i Jehowa. Imię Boga w tych brzmieniach używane były aż do dwudziestego wieku, kiedy badania nad językiem starohebrajskim pozwoliły na odtworzenie najbardziej prawdopodobnej formy – Jahwe”.

Dodajmy, że słowo „Adonaj” oznacza PAN.

„Jabe” pochodzi od Samarytan

Imię „Jabe” spopularyzowali Samarytanie. Zapisywali go greckimi literami.

Samarytanie to odłam żydowski, praktykujący Samarytanizm, czyli coś zbliżonego do Judaizmu.

Obecnie żyją w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej.

„Jawe”

Według znawcy biblijnego Krzysztofa Króla z Jeszu.pl, najbardziej możliwym zapisem imienia Boga jest Jawe.

Udokumentował to w książce „Jak pomóc świadkom Jehowy ?” 

Które imię jest prawdziwe ?

W języku hebrajskim imię Boga prawdziwi żydzi (nie obecni przebierańcy chazarscy) zapisywali czterema literami, które prawdopodobnie tak wyglądało: „JHWH”. Jeżeli ta wiedza jest prawdziwa, to już kompletnie nie wiemy, jak należy je wymawiać. Powstało tak dużo różnych imion Boga, ponieważ na przestrzenni historii świata wiele religii dodawało do „JHWH” własne samogłoski.

Bardzo łatwo można te cztery litery poddać wątpliwość, ponieważ na przykład litera „H” była bezdźwięczna. Czasami ją wymawiali, ale również prawdopodobnie zastępowali samogłoskami a, e lub o.

Wiem, powstał teraz duży bałagan, ponieważ tak naprawdę to… nic nie wiemy. Możemy gdybać, dlaczego Bóg pozwolił na zniekształcenie swojego imienia.

Najbardziej prawdopodobną tezą jest wycofanie swojego imienia przez Boga, w celu nakazu wychwalania imienia Syna Chrystusa – Zbawiciela.

Skąd taki wniosek ?

Prosto z Biblii:

Dzieje Apostolskie: 4:12

„I nikt nie może dostąpić zbawienia inaczej, niż tylko w Nim (Chrystusie – dopisek), bo nikomu na świecie nie dał Bóg imienia, w którym moglibyśmy osiągnąć zbawienia”.

.
Bóg, Biblia, Chrystus, Jeszu, jezus Chrystus Robert Brzoza

Formularz z NeTeS


Przeczytaj koniecznie:

46 Responses to “Czy znamy imię Boga ?”

 • hmm on 17 sierpnia 2014

  No patrz a semici wszystko spisali włącznie z potopem i pozmieniali nazwy na semickie z kultury sumerów, która była wieki przed nimi. Dopiero potem ją opanowali i pozmieniali z wielobóstw na jednego Boga – monoteizm. Imię największego Boga sumerów to An(Anu), według sumerów to ponoć on dał 10 przykazań Mojżeszowi który zwany był jako Faraon Echaton(w Egipcie) lub jeszcze inna nazwa sumerska, tylo semici, dali mu swoją nazwę semicką. Dlatego ja im nie wierze, wszystko pozmieniali i ludzi klamstwem faszerują, ja też mogę czerpać z czyjejś kultury i ponadawać Polskie nazwy, a za tysiące lat każdy w to będzie wierzył. Nie ma absolutnej prawdy są tylko półprawdy, pomieszane prawdy lub nieprawdy. Niestety większość ludzi jest programowana od małego i chwała tym co udało im się spojrzeć rzetelnie na życie. Jeżeli piszę kłamstwo, czy wszystkie te sekty, ugrupowania islamskie które mordują ludzi w imię wiary masowo mają racje, czy nie wryto im siłą lub namową programu, aby mordowali ludzi w imię swoich przekonań? To samo robią illuminaci, w USA tłumy ludzi czekają dwa dni w kolejce po nocach po najnowszego iphona…

 • mloo on 17 sierpnia 2014

  moim skromnym zdaniem nie ma znaczenia w którego Boga wierzymy chodzi o to abyśmy na ziemskim świecie cierpieli i tę walkę wygrali, mamy być odważni wrażliwi na cierpienie innych dobrzy

 • ZastopujCzas on 17 sierpnia 2014

  Nie sądzę, aby naszą rolą na ziemi było cierpienie.
  Mamy wygrać kuszenia szatana, ale cierpisz wtedy kiedy popełniasz błędy w swoim życiu.
  Oczywiście cierpienia są różne, a w takim kraju jak Polska, gdzie nie ma wojny, w większości przypadków układamy sobie życie sami.

  Co do Boga, to ludy, które wielbiły bożki, również podchodziły do sprawy tak jak ty, czyli Bóg jest pod każdą postacią, imieniem itd.
  A jednak Bóg tego nie tolerował.

 • stanley on 17 sierpnia 2014

  I z tym Robercie w pełni się zgadzam, że Bóg JHWH wycofał swoje Święte imię na rzecz swego syna Chrystusa. Sam Chrystus powiedział w Mat. 28: 18 ,, Dano mu wszelką władzę w niebie i na ziemi ,,

 • Ania on 28 września 2014

  Dziwne, w słowniku z którego korzystałeś na stronie 3069 pojawia się omówienie JHWH inne niż podałeś

 • ZastopujCzas on 29 września 2014

  O jaki słowniku mówisz Aniu.
  Napisz więcej na ten temat.

 • Ania on 29 września 2014

  Mówię o Bible Hub, z którego korzystałeś pokazując havah i hovah. Przy komentarzu do hasła YHVH podano ,że pochodzi od havah i tyle. Czy będziemy artykułować w stronę „o” czy w stronę „a” nie zmieni to pochodzenia rdzenia od havah.
  Moje imię też brzmi różnie w ustach moich przyjaciół z różnych krajów.
  Spotkałam osoby mówiące o Jezusie tylko Isus (a angielska forma Dżizas to była już dla nich profanacja, ze względu na owo „dżi” ), dlatego zastanawia mnie na ile nie powinien rozstrzygać zdrowy rozsądek. Oczywiście poparty wiedzą.
  Pozdrawiam

 • ZastopujCzas on 30 września 2014

  Nie wiem czy Cię dobrze zrozumiałem :)

  Istnieje duża różnica pomiędzy havah, a hovah.

  „hovah” oznacza „disaster” czyli zniszczenie – ruinę.
  „havah”, oznacza „to become” – stawać się.

  Jedna literka powoduje, że jedni ludzie mogą nazywać Stwórcę Je-hovah (h na końcu się nie czyta). – czyli ja niszczyciel.

  Chyba nie tak powinno nazywać się Boga.

  Moim zdaniem zdrowy rozsądek nic nie powinien rozstrzygać, tylko wiedza i analiza czyli ciężka praca.
  W końcu każdy ma wykorzystywać swoje talenty zgodnie z przypowieścią Chrystusa o pomnażaniu talentów.
  Talent, wiedza i ciężka praca to przeciwieństwo rozsądkowi. Ponieważ tę cechę można dowolnie modyfikować.

 • mariusz on 22 marca 2015

  ” To, że Grecy nadali MEMU SYNOWI imię, a Biblia Króla Jakuba* powtarzała ciągle imię: „Jezus Chrystus”, nie oznacza, że JEGO Imię zostało zmienione. Ono na zawsze pozostanie hebrajskim Imieniem, Imieniem które zawiera Imię JA, JAHWEH – Imię, które jest przypomnieniem dla tej ziemi o cenie, jaką MÓJ SYN JAHUSZUA musiał zapłacić. Będę powtarzać to wciąż i wciąż i wciąż i wciąż, że możecie mówić, iż ta Prorok bluźni, możecie obmawiać ją, możecie mówić, że ona pójdzie do Piekła, ale JA, KRÓL STWORZENIA, ŚWIĘTY i PRZEDWIECZNY mówię wam to: JEGO Imię, które jest ponad wszelkie inne imię, pochodzi od JA, JAHWEH. Ono oznacza: „JAH ZBAWIA”.

  Nic się nie zmieniło! Fakt, że JA honorowałem imię ‚Jezus Chrystus’, fakt, że JA namaściłem imię ‚Jezus Chrystus’, zbawiałem w imieniu ‚Jezus Chrystus’, wyzwalałem, czyniłem znaki i cuda w imieniu ‚Jezus Chrystus’, fakt, iż ciągle czynię to w imieniu ‚Jezus Chrystus’, nie oznacza, że nie macie znać JEGO prawdziwego, hebrajskiego Imienia! Zostaniecie pociągnięci do odpowiedzialni za wiedzę, którą posiadacie.

  Mimo że JA pozwoliłem wam cały ten czas, abyście zbierali się w niedzielę i nazywali ten dzień MOIM Szabatem, to JA tylko na to pozwoliłem. To nie była MOJA wola, ale zezwoliłem na to. W czasie Wielkiego Ucisku jednak, szatan pokaże wam jego sztukę imitacji i podrabiania. Gdyż mówię ponownie, nawet ci bardzo bogaci ewangeliści, którzy znają prawdę, zaprzedali ją, poszli na kompromis i poprowadzą was prosto w objęcia antymesjasza, syna szatana. I będą wam mówić: „To jest JEZUS CHRYSTUS, to jest wasz Mesjasz, On przyszedł! On przyszedł i teraz jest pokój na całej ziemi – nie musicie się więcej przejmować Piekłem!” Czemu tego nie widzicie? Oni nie chcą podrabiać MOJEGO prawdziwego Imienia JAH. Król Jakub za to zapłaci. Król Jakub już za to zapłacił, kiedy wyrzucił Święte Imię MOJEGO SYNA z Biblii. Czytajcie, czytajcie, czytajcie! Studiujcie i okażcie się godnymi uznania. Nie zawsze istniał Król Jakub, czytajcie Święte rękopisy. Czytajcie hebrajskie tłumaczenia. Czytajcie, a zobaczycie, że nawet Aramejczycy znają JEGO IMIĘ. Dlaczego? Dlaczego? Dlaczego nie chcecie uwierzyć? Kościół chrześcijański będzie przechodził przez tyle cierpień, ponieważ odrzucił mesjańskich Żydów.

  A was, z synagog Żydów mesjańskich, JA również wskazuję MOIM palcem. Wy, którzy pozbyliście się MOJEGO Imienia JAH, mówiąc: „Jeszua wystarczy”. Nie chcąc narazić się ortodoksyjnym Żydom, poszliście na kompromis! Wy, którzy nazywacie tę Prorok „używającą Świętych Imion” – macie rację. To jest właśnie przyczyną, dla której namaściłem ją, a nie was. Wy, którzy śmiecie pisać MOJE imię: „B-g”: Co to jest? Co to ma oznaczać dla MNIE? Zaprzeczacie samej MOJEJ Boskości, a potem dziwicie się: gdzie są te cuda z dawnych czasów?”
  https://www.amightywind-proroctwa.com/polishwebsite/hebrewnames.html

 • Dddaa on 5 września 2015

  Według mnie mówisz dobrze ale tylko dla tych którzy nie doszukuja się prawdy a konkretnie chodzi o to że w różnych językach słowa mają różne znaczenie jehowa w języku rzudowskim oczywiście oznacza zniszczenie ale w polskim zupełnie co innego spójrz na słowo „war” w języku niemieckim oznacza ono „było” za to w angielskim oznacza „wojna” i takich słów jest bardzo dużo we włoszech na zakręt mówią „kurwa” no u nas to słowo oznacza zupełnie coś innego więc nie przekonujesz mnie swoją teorią dotyczącą imienia no co dalej jeśli twierdzisz że imię Boże zostało wycofane to powiedz mi czemu jezus nakazał modlić się w ten sposób: ojcze nasz któryś jest w niebie swięć się imię twoje? To w jaki sposób ono ma być uswiecone skoro mieli byśmy go nie używać?

 • Robert on 6 września 2015

  @Dddaa

  Gdyby imię Boże nie zostało wycofane, to byśmy dokładnie znali jego brzmienie.
  Dzisiaj wiemy tylko tyle, co jest napisane w Biblii, czyli: JHWH.
  Jakie samogłoski zostały użyte jest czystą spekulacją.

 • Mariusz on 9 września 2015

  „Przyszedłem w imieniu Ojca mego, a nie przyjęliście Mnie.” J 5:43

  „Ojcze nasz, który jesteś w niebie, niech się święci imię Twoje!” 6:9

  „Objawiłem imię Twoje ludziom, których Mi dałeś ze świata.” J 17:6

  „Objawiłem im Twoje imię i nadal będę objawiał, aby miłość, którą Ty Mnie umiłowałeś, w nich była i Ja w nich.” J 17:26

  SYN BOŻY mówi jasno i wyraźnie, że przyszedł w imieniu OJCA SWEGO. Gdzie w imieniu Jezus jest imię OJCA ??? Imię Jezus nadali greccy tłumacze. BÓG nigdy nie wycofał swojego imienia i darował swemu SYNOWI imię ponad wszelkie imię, aby na imię JAHUSZUA zgięło się każde kolano istot niebieskich i ziemskich i podziemnych. IMIĘ BOGA to JAHWEH, a IMIĘ SYNA BOŻEGO to JAHUSZUA, które przypomina o tym, że JAH ZBAWIA.

  „Kto wstąpił do nieba i zstąpił? Kto zebrał wiatr w swoje garście? Kto wody owinął płaszczem? Kto krańce ziemi utworzył? Jakie jest jego imię? – A jakie syna? Wiadomo ci może?” Ks. Przysłów 30:4

 • Marcin on 8 kwietnia 2016

  Witam,
  W pierwszym zdaniu pisze pan ze ze Imienia Jehowa uzywaja SJ oraz katolicy.

  Ze Swiadkami Jehowy sie zgodze,jednakze nie slyszalem zeby inne religie uzywaly tego imienia-przewaznie s KRK slyszymy na mszy Pan,albo Bóg.

  Bylem katolikiem przez 30 lat ale nigdy w kosciele na lekcji religii ani gdziekolwiek indziej nie usluszalem „Jehowa”.
  Wiec zastanawiam sie dlaczego pisze pan,ze katolicy go uzywaja?

  W Biblii Tysiaclecia imie Jehowa wystepuje tylko raz w Ps.83.19.

 • Robert on 15 kwietnia 2016

  Katolicy nie używają oficjalnie imienia Jehowa, bo to jest patent świadków Jehowy.
  Nie chcą być upodabniani.
  Na przykład w Biblii katolickiej warszwsko-praskiej, imię Jehowa występuje mnóstwo razy.

 • andrzej on 22 lipca 2016

  prawdziwę imię BOGA masz tu.

  usunięte-admin

 • Robert on 24 lipca 2016

  Andrzej, wskaż proszę argumenty biblijne na imię Boga.
  Nie podawaj innych strony tylko napisz swoje zdanie.

 • Andrzej on 7 sierpnia 2016

  Witam,jestem Swiadkiem Jehowy od 15 lat,od kilku miesiecy analizuje to w co do tej pory wierzylem i doznaje coraz wiekszego szoku,aktualnie analizuje kwestie Imienia Bozego i coz,wszystko wskazuje na to ze imieniem Jehova posluguja sie glownie masoni m.in. w obrzedach pogrzebowych a wiadomo ze oni nie maja z prawdziwym Bogiem nic wspolnego,dotarlem tez do informacji ze jako pierwszy dodal do JHWH samogloski hiszpanski mnich Raymondus Martinez w 1270 roku,samogloski te wzial z wyrazow Adonai i Elohim zmiksowal i wyszlo mu Jehowa.
  W Pismie Sw w Przekladzie Nowego Swiata swiadkow Jehowy w wielu miejscach imie Jezusa jest zastapione Jehowa m.in. w 14 rozdziale listu do Rzymian,zaczynam rozumiec dlaczego,Pana Jezusa zastapiono slowem Maciciel,Niszczyciel..

 • Robert on 7 sierpnia 2016

  dokładnie, Andrzej.
  świadkowie Jehowy mają wiele doktryn fałszywych nie tylko imię Jehowa.

 • Alina on 13 sierpnia 2016

  Że też się nie boicie dyskutować o prawdziwości imienia Jedynego i Prawdziwego Boga.
  Myslisz Andrzeju że sam Szatan nue zna imienia Bożego?
  A Ty?Jakim i co za Świadek Jehowy jesteś?
  Coś mi się wydaje że marnym i niewdziecznym albo bardzo naiwnym i lekko dającym sie omamic.
  Bo co tam robisz tyle lat i nazywasz się Świadkiem Jehowy a dopiero teraz się zastanawiasz nad imieniem Boga?
  Któż Cie tak omamił?Kiedy?
  Bo myślę że albo te 15 lat temu albo dopiero teraz ktoś maci Ci w glowie!
  Zacznij od nowa studium Biblii i idź do Braci powiedzieć o swoich watpliwosciach.
  ,,Ochotnego dawcę Bóg miłuje,, i jak mawiała moja Mama ,, Z niewolnika nie ma dobrego pracownika,,- daj sobie spokoj i się wyklucz a nie pisz bzdur!
  Nikt ze Świadków takich Świadków jak Ty nie potrzebuje. Bo do czego? Do moeszania?
  A tymbardziej Bóg nie potrzebuje takich osob które kwestionuja Jego imie na podstawie tego kto je używa.
  Ja też mogę używać Twojego imienia w różny sposób a i Twoi wrogowie (przypuśćmy że ich masz chociaż nie musisz) używając Twego imienia daja dowod lub zaprzeczają że tak masz na imię ?

 • grzegorz on 13 września 2016

  Super, że istnieje taka strona na necie. Łączy moje dwa zainteresowania medycynę naturalną z Pismem Świętym. Szkoda tylko, że wiara tu nie jest połączona z Kościołem, bo „Pismo nie jest do prywatnego wyjaśniania” 2 P 1,20 wychodzi to potem tylko na zgubę 2 P 3,16; Stąd w Polsce mamy ok 300 różnych wyznań, które czytają to samo Pismo, ale przeczą sobie. Dlaczego tak jest ?

 • Grzegorz on 13 września 2016

  Co do wypowiedzi Aliny, droga Alu, wypadałoby znać nauczanie swojej Organizacji. Wróć do publikacji ” Imię Boże ,które pozostanie na zawsze”, tam bodaj na str 7 podano,że „nikt nie wie jak poprawnie wymawiać imię Boże” a więc słowo „Jehowa” jest tylko przypuszczeniem opartym na „ludzkiej tradycji” jak podaje owa broszura !

 • Robert on 13 września 2016

  Bo wierni danego kościoła nie badają Biblii. Gdyby to robili, to moment zrozumieliby kłamstwa wielu religii.
  Nie byłoby ich tyle.

  Obowiązują nas te słowa:
  Dzieje 17:11
  „Ci byli szlachetniejsi od Tesaloniczan, przyjęli naukę z całą gorliwością i codziennie badali Pisma, czy istotnie tak jest”.

 • Anna on 13 września 2016

  @Grzegorz
  Werset 2P 1,20 mówi o tym, że ksiąg PROROCZYCH w Piśmie św. nie należy dowolnie interpretować, a jak wiemy Biblia to nie tylko takie księgi, a w NT jedynie takową jest Objawienie Jana.
  2. Piotra, 1:20 – „To najpierw wiedząc, iż żadne proroctwo Pisma nie jest własnego wykładu.” Tak na marginesie, jak w zgodzie ze sobą mielibyśmy wszystko badać skoro piszesz, że „pismo nie jest do prywatnego wyjaśniania”? I co wobec tego oznacza ten nakaz:
  2. Tymoteusza, 3:16 – „Wszystko Pismo od Boga jest natchnione i pożyteczne ku nauce, ku strofowaniu, ku naprawie, ku ćwiczeniu, które jest w sprawiedliwości;”.
  Ja tu i w całym kontekście 2 Tym.3 (i NT) nie widzę, by jedynie „wybrani” mogli czerpać naukę ze słów Bożych…
  Pozdrawiam.

 • Grzegorz on 13 września 2016

  Drogi Robercie, jak pisałeś ” wierni kościoła” właśnie cytują ten sam Twój cytat Dz 17, 11 [ he he he ] i mówią to samo! Problem więc pozostaje, ale to nie koniec. Pomyśl, wszyscy żyją w grzechu, bo nie spełniają woli Pana i są zgorszeniem dla niewierzącego świata[ wstyd] przeczytaj J 17, 20-21; Ef 4,3-6

 • Robert on 14 września 2016

  Grzegorz proszę cię, pisz pełne myśli.
  Coś chcesz skrytykować, a nie wiem do czego się odnieś.

  Napisz proszę swoją opinię i wrzuć cały werset.

 • Andrzej on 14 września 2016

  Witam serdecznie wszystkich,widze ze jedna z gorliwych czcicielek jehowy Alina raczyla odniesc sie do mojego wpisu z 7 sierpnia..
  Pierwsze co mi przychodzi do glowy to : Co ty tutaj robisz droga siostro:)? Czy wiesz ze juz przez samo czytanie tzw stron odstepczych jesli ktos sie o tym dowie ze zboru,zwlaszcza bracia starsi moze ciebie sporo kosztowac? A do tego jeszcze wlaczasz sie do dyskusji.. Przeciez wkolko jest powtarzane na zebrankach i kongresach zeby czytac i ogladac TYLKO to co autoryzuje cialo kierownicze z Brooklynu,jedyny kanal lacznosci z Najwyzszym Bogiem,kanal ktory nawet Chrystusa jedynego posrednika pomija ale coz,nic dziwnego przeciez sami nazywaja sie Pomazancami czyli Chrystusami podobnie jak ponad 16 tys zyjacych innych Pomazancow sporzywajacych Wieczerze Panska.. Czy to aby nie falszywi Chrystusowie o ktorych mowil Pan Jezus w ewangelii Mateusza 24:4,5 ,,Na to Jezus im odpowiedzial: Strzezcie sie zeby Was kto nie zwiodl.Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem i beda mowic: Ja jestem Mesjaszem! I wielu w blad wprowadza..” a 23 i 24 werset mowi: ,,Jesli by ktos powiedzial:Oto tu jest Mesjasz albo Tam- nie wierzcie,powstana bowiem falszywi mesjasze i falszywi prorocy..” Co do falszywych prorokow to polecam Ci przeanalizowac proroctwa swiadkow jehowy z ostatnich 120 lat a bylo ich wiele,chocby przepowiadany wielokroc Armagedon a kiedy bedziesz o tym myslec otworz Powtorzonego Prawa 18:20-22 albo jesli wolisz to 2 List Piotra 2:1-3. Co do Twoich pytan: Kto mnie tak omamil przez 15 lat i tak dalej..A jak myslisz? Omamili mnie ci sami co omamiaja i Ciebie,zastanow sie: Dlaczego Swiadkowie maja alergie na kazdy inny przeklad Biblii oprocz przekladu Nowego Swiata? Porownaj sobie JAKIKOLWIEK przeklad z twoja biblia zacznij np.od Listu do Rzymian 10 czy 14 rozdzial,porownaj z Filipian 2 rozdzialem i zadaj sobie pytanie: O kim tam jest mowa? A uwierz mi ze takich miejsc jest duzo wiecej..Wiem,wiem..kazda biblia jest sfalszowana oprocz przekladu Nowego Swiata.. Ja tez tak myslalem wiec porownalem np. z Manuskryptami z 330 roku ne. czy z Septuaginta,King James Version itd.Owszem sa drobne zmiany ale nigdzie nie jest to tak wypaczone jak w przekladzie SJ.. Ale to nie jest jedyny problem tej sekto-korporacji,ci na samej gorze maja na sumieniu duzo wiecej,Cialo kierownicze,Dyrektorzy towarzystwa Straznica,Nadzorcy podrozujacy,starsi… Niestety szeregowi swiadkowie nie maja bladego pojecia o tym i natym polega ta genialna manipulacja. Ja po 15 latach sie obudzilem i wyszedlem z tej sekty,dzis mam tylko jednego Pana i Posrednika-Jezusa Chrystusa,nie potrzebuje zadnej religii typu Katolicyzm,Protestantyzm itd a juz na pewno nie potrzebuje tych 7 Panow z Brooklynu do posredniczenia. Komu oni sluza-widac to wyraznie chocby na przykladzie ogolnoswiatowej afery pedofilskiej z ostatnich 2 lat,ukrywania ohydnych pedofilow w zborze czy niszczenia dokumentow odnosnie pedofilii w zborach przez starszych. Gdybym chcial napisac o wszystkich powodach mojego odejscia od SJ to pisalbym jeszcze dlugo,a co do Twojej wypowiedzi coz.. ,,Po tym wszyscy poznaja ze jestescie moimi uczniami jesli bedzie wsrod Was MILOSC” Z Twojej wypowiedzi milosc az tryska prawda:)? Jesli bedziesz miala ochote z checia porozmawiam z Biblia w reku,jesli chcesz mozemy oprzec sie tylko na przekladzie Nowego Swiata a pokaze Tobie ze doktryny SJ przecza sobie nawet we wlasnej pozmienianej i sfalszowanej biblii aczkolwiek jakl znam SJ mysle ze do tego nie dojdzie bo nie bedziesz miala juz ochoty na rozmowe.. Pozdrawiam serdecznie i niech laska Naszego Pana Jezusa Chrystusa bedzie z Toba i ze wszystkimi czytajacymi.

 • Jerzy on 3 listopada 2016

  Ludzie o czym tu mowa , zapamiętajcie od świadków Jehowy się nie odchodzi . Czemu ? Ci ludzie mają pistolet przy głowie, organizacja ma ich rodziny , jeśli tylko odejdziesz tracisz wszystko . Rodzice wyrzekający się dzieci bo odeszli od świadków i odwrotnie. Nie wiecie co czuje matka gdy dziecko które w bólach rodziła pielegnowała dzieliła wszelkie troski, z tego tylko powodu że nie ufa ślepo niewolnikowi zostaje wyrzucona z organizacji .Do tych ludzi stosuje się ten werset zbiblii 1Kor5:11 byście nie zadawali z tymi którzy mienią się braćmi ,a są rozpustnikami chciwcami pijakami oszcercami bałwochwalcami i wszytko co najgorsze macie unikać jak zarazy. Swiadkowie w rozumowaniu prawa Bożego według strażnicy przerośli faryzeuszy . Nikt cię nie zna , odwracają głowy gdy przechodzisz ulicą. Okazują ci pogardę w najwyższym stopniu. W jednej minucie tu cię ściskają witają a za chwilę zwrot o180 stopni.wielu moich przyjaciół nie widziało się z bliskimi po 10 a nawet 20 lat . Rzeczywiście burzyciel niszczyciel oraz inne tłumaczenia słowa jehowa w wykonaniu świadków dokładnie to oddaje . Ja zwracam się do Boga poprostu OJCZE tak jak nauczył nas Pan Jezus . Pozdrawiam.

 • andreess on 19 grudnia 2016

  Dużo błądzenia i.. .. nonszalancji, głupoty .. bo .. obrażanie Imienia JHWH zakrawa na grzech przeciwko Duchowi Świętemu.. co Chrystus powie na to że jego Ojca niektórzy nazywają szatanem nie wiem…ale On wie…dla tego radziłbym ostrożność.. poza tym ŚJ nie maja patentu.. są jedyna społecznością zachowującą Chrystusowy Pokój, bez względu na okoliczności i nie mieszając się do polityki. To ewenement w świecie, który Robert opisuje dokładnie.. a kulminacja tego wszystkiego to wielki ucisk rozpętany przez Boga JHWH który nie będzie bez końca tolerował nieprawości. Wielki ucisk to zniszczenie religii wszelkiej..oprócz religii która się bestii nie pokłoni..(to dla myślących)..Nierządnica zostanie spalona obnażona i zniszczona a jej złoto będzie leżało na ulicach i tego dokona na sygnał Boga JHWH..bestia…Potem bestia dojdzie do wniosku że wszystko ok. juz NWO i rząd nad światem zapewniony..ale.. przeszkadza im garstka ludzi która śmie się nazywać świadkami JHWH.. i na nich przypuści bezprecedensowy atak.. a wtedy dopiero Chrystus z aniołami dokona egzekucji nad bestia do której należy ONZ ale w szczególności zaraza ango amerykańska.. i słynny „król północy, który się przestraszy”wieści” i zostanie sam na swój koniec. Potem spełni sie ostatnia część Apokalipsy .. m in 21 rozdział .. wszystko na ten temat.. tu wywody naukowców znawców języków na wiele się nie zdadzą..nie zatrzymają ONZ Sorosa, Rothschildów ..bo oni maja wypełnić wolę Boga JHWH – zniszczyć nierządnicę (babilon wielki), a potem Chrystus po wykonaniu wyroku na bestii, zaprowadzi tysiącletni czas pokoju i odbudowy Ziemi.

 • andreess on 19 grudnia 2016

  Andzreju z wrzesnia.. tak jak wszyscy inni .. kłamiesz bo SJ nic sie nie narazaja piszac tu czy gdziekolwiek.. sa wolnymi ludźmi bardziej wolnymi niz inni bo znaja prawde a Ty i Tobie podobni kłamią nie wiem jaki macie w tym cel ale w obliczu 2017 roku nie chciałbym byc w Waszej skórze jak sie to wszystko zacznie walic

 • andreess on 20 grudnia 2016

  Jerzy z listopada.. publikujesz oszczerstwa ..tyle!!!Bez podstaw sam sie nad soba zastanów.. nawet nie chce sie pisac.. i to ostatni moj post.. zyjcie sobie powodzenia w wielkim ucisku..

 • Robert on 22 grudnia 2016

  andreess,

  Kto obraża imię Boga JHWH?
  Pokaż mi takie zdanie?

  Trochę widzę dziwne podobieństwo:
  czy świadkowie Jehowy i świadkowie JHWH to dla ciebie to samo?

 • Piotrek on 26 grudnia 2016

  Andreess

  Skutecznie przestraszony,zmanipulowany Swiadku czyzby na zebraniu bylo coś o 2017? Powodzenia w wielkim ucisku? To takie chrzescijanskie życzenie bliznim wszystkiego dobrego? Jesli jestes wolnym czlonkiem spolecznosci SJ ba nawet bardziej wolnym niz inni tu,to zrob taki mały test. Zacznij na zebraniach odczytywać wersety np z Biblii Tysiąclecia a przy najblizszej wizycie obwodowego powiedz mu,ze bronisz organizacji na forach internetowych. A w wolnej chwili zajrzyj do Jer 17:5 i pomyśl czy pokladanie nadzieji w tzw niewolniku wiernym i roztropnym tj w siedmiu amerykańskich obywatelach jest prawdziwą wolnością? Sredecznie pozdrawiam.

 • Agnieszka on 30 grudnia 2016

  Witam Cię Robercie , witam czytelników.
  Jeśli mogę , chciałabym wyjaśnić, że tetragram JHWH nie jest absolutnie imieniem w dosłownym tego słowa znaczeniu i wskazuje na Chrystusa , możemy o tym przeczytać również z masoreckich przekładów ( bo nie są to orginalne teksty hebrajskie ).
  Podam kilka tylko kilka istotnych przykładów :
  Izajasza 44 : 24 gdzie tetragram JHWH wskazujący na Chrystusa bo to On jest naszym jedynym Odkupicielem / Zbawicielem i to o Nim cały czas prorokuje Izajasz zastąpiono słowem Pan :
  „Tak mówi Pan ( JHWH ) i twój Stwórca jeszcze w łonie matki : Ja jestem Pan ( JHWH ) Stwórca wszystkiego, Ja sam rozciagnalem niebiosa, sam ugruntowalem ziemię – kto był ze mną? ” I jak czytamy w Nowym Przymierzu, że oprócz Chrystusa nie ma żadnego innego zbawcy.
  https://tanach.leszek-kwiatkowski.eu/index-12-44-24.htm
  Izajasza 40 : 3 BT : ” Głos rozlega się : Drogę dla Pana ( JHWH w orginale zamiast Pana ) przygotujcie na pustyni , wyrównajcie na pustkowiu gościniec naszemu Bogu! ” I analogicznie w NT : Mateusza 3 : 3 BT : ” Do Niego [ Chrystusa ] odnosi się słowo proroka Izajasza, gdy mówi : Głos wolajacego na pustyni : Przygotujcie drogę Panu , Dla Niego prostujcie ścieżki „.
  https://tanach.leszek-kwiatkowski.eu/index-12-40-3.htm
  Psalm 130 gdzie również w miejsce tetragramu w tłumaczeniach użyto słowo Pan:
  Werset 7 I 8 mówi, że Hebrajczycy mieli oczekiwać Odkupiciela , a przecież wiadomo, że to Chrystus jest tym wyczekiwanym niegdyś Odkupicielem i jedynym naszym Zbawcą.
  https://tanach.leszek-kwiatkowski.eu/index/27-130.htm
  I analogicznie wersety z NT : Tytusa 2 : 13 ,14: ” Oczekując błogosławionej nadziei i chwały wielkiego Boga i Zbawiciela naszego, Jezusa Chrystusa , który wydał samego siebie za nas od wszelkiej nieprawości….”.
  Takim uwieńczeniem niech będzie też księga Zachariasza 12 w którym to Pan JHWH jest tym którego przebodli i będą Go oplakiwac jak oplakuje się jedynaka o czym mówi 10 werset ; natomiast na początku tego rozdziału czytamy, że to Ten którego przebodli rozpiął niebiosa, ugruntowal ziemię i stworzył ducha człowieka w jego wnętrzu „.
  Zachęcam do przeczytania całego rozdziału w którym jest mowa tylko o Chrystusie.
  https://tanach.leszek-kwiatkowski.eu/index-25-12.htm
  Prawda jaką jest tyko Chrystus broni się sama.
  Dziękuję.

 • Agnieszka on 30 grudnia 2016

  P.S. Poprawka linku do Psalmu 130:
  https://tanach.leszek-kwiatkowski.eu/index-27-130.htm

 • Agnieszka on 30 grudnia 2016

  Jeśli mogę, chciałabym również napisać o bardzo starej i pięknej piosence SHEMA , którą śpiewali kiedyś żydzi.
  Niestety słowa zostały zmodyfikowane, ponieważ tekst wskazywał na jedynego Boga i Stworzyciela – ukrzyżowanego Chrystusa naszego Zbawiciela.
  Teksty również są niszczone , warto więc wydrukować , skopiować.
  Link poniżej :
  https://www.hebrewsongs.com/?song=shema
  Obserwuję również jak w wielu wersetach biblijnych w tekstach masoreckich zostały poprzestawiane litery w słowach których znaczenia nie znajdziemy w żadnym słowniku , tylko osoby znające nawet w jakimś stopniu stopniu język hebrajski zorientuja się co jest na rzeczy.
  Refleksje oczywiście pozostawiam Państwu.

 • Agnieszka on 30 grudnia 2016

  P.S. Miałam na myśli, że teraz już nie śpiewa się tej piosenki takimi słowami bo tekst został zmieniony , jest to pozostałość tekstu którego pewnie nie znajdziemy za jakiś czas też w internecie , bo przecież Prawdę niestety trzeba usuwać :-(
  Bardzo dużo informacji które kiedyś były dostępne dzisiaj już ich nie ma , dlatego dla mnie zawsze większą wartość ma rzeczywista lektura którą możemy wziąść do ręki bo ta wirtualna dzisiaj jest a jutro może zniknąć bądź zostać zmieniona , tzw. wydanie poprawione.

 • Agnieszka on 31 grudnia 2016

  P.S. Słowa piosenki zaczynają się następująco :
  Podniósł rękę by pożegnać ten ból w oczach matki ,
  która zostawiła swojego małego chłopca z czterech ( i tu wyraźnie nie ma dokończenia tekstu i naturalnie chodzi o cztery litery czyli tetragram JHWH ) w cytadeli popielatego kamienia……”.

 • Agnieszka on 1 stycznia 2017

  Choć widzę, że moje komentarze oczekują na moderację i mam nadzieję, że autor bloga nie odbierze mojej osoby jako pewnego rodzaju narzucanie się ; ja mam na celu podzielić się tym co zbadałam , co obserwuję i analizuje i oczywiście od Ciebie Robercie zależy czy opublikujesz moje wpisy czy też nie.
  Na pewno każdy z nas – czy to ci którzy uczęszczają do kościołów, cerkwi jako wierzący i przynależacy do kościoła katolickiego czy prawosławnego bądź też takie osoby jak ja które tylko zwiedzają wszelakie świątynie , bywają na uroczystościach jak śluby, pogrzeby , widzieli obrazy, ikony Chrystusa i umiejscowione tam dwie litery – jednej strony ALFA z drugiej OMEGA .
  Tak również w Starym jak i Nowym Przymierzu jest mowa o Chrystusie jako ALFA i OMEGA – Tym który wszystko stworzył .
  Kiedyś język hebrajski był pismem obrazkowym i każda litera to obraz i tak ALFA to głowa byka, co wskazuje na moc siłę , naszą głowę, lidera – w języku hebrajskim jest to pierwsza litera alfabetu ALEF .
  OMEGA jako ostatnia litera alfabetu czyli hebrajskie TAW to krzyż – tak więc Alfa i Omega może odnosić się tylko do Chrystusa , bo to On został ukrzyżowany .
  Czyli Alfa i Omega jest naszą głową , mocą siłą który został ukrzyżowany – jest naszym Stwórcą.
  https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Alfa_i_Omega
  Nawiązując jeszcze do hebrajskiej litery TAV, możemy otworzyć Biblię Tysiąclecia na księdze Ezechiela 9 : 4 gdzie czytamy : ” Pan rzekł do niego : Przejdź przez środek miasta , przez środek Jerozolimy i nakreśl ten znak TAW , na czołach mężów…..”.
  I tu w przypisie czytamy : Litera TAW w starożytnym alfabecie hebrajskim miała kształt krzyża.
  https://www.biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=713
  Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego – przede wszystkim zdrowia w Nowym Roku.

 • Robert on 5 stycznia 2017

  Agnieszka,

  problem jest w tym, że połączenie Boga Ojca i Boga Syna w jedną Postać powoduje ośmieszenie samego Chrystusa.
  Poczytaj z uwagą Nowy Testament.
  Chrystus modlił się do Boga, czyli według ciebie modlił się do siebie?
  Chrystus mówił, że idzie do kogoś większego od Siebie, czyli według ciebie szedłby do samego siebie?
  Chrystus mówił: nie nazywaj mnie dobrym, dobry jest Bóg w niebie…

  Takich argumentów jest całe mnóstwo.
  Niedostrzeganie przez ciebie różnicy pomiędzy Synem a Ojcem ośmiesza Syna.

 • Sławomir on 12 stycznia 2017

  Zapraszam do rozważenia tez przedstawionych w niniejszym artykule. MYślę, że znajdziecie wiele odpowiedzi na nurtujące was pytania (link usunięty – admin)

 • Robert on 12 stycznia 2017

  Sławomir,
  proszę nie wklejać linku, bo to nic nie wnosi do dyskusji.
  Proszę napisać swoje zdanie i poprzeć to Biblią.

 • Figaro34 on 24 maja 2017

  Ja w sprawie Samarytan – określenie „Samarytanie” po raz pierwszy pojawia się w Biblii po upadku dziesięcioplemiennego królestwa Samarii w VIII w. p.n.e.; odniesiono je do wcześniejszych mieszkańców północnego królestwa w odróżnieniu od cudzoziemców sprowadzonych na te tereny z innych części imperium asyryjskiego (2Kl 17:29). Wydaje się, że Asyryjczycy nie wysiedlili całej izraelskiej ludności, gdyż z 2 Kronik 34:6-9 (por. 2Kl 23:19, 20) wynika, iż za panowania króla Jozjasza wciąż mieszkali tam Izraelici. Z czasem termin „Samarytanie” zaczął oznaczać potomków zarówno osób pozostawionych w Samarii, jak i sprowadzonych przez Asyryjczyków. Część z nich niewątpliwie pochodziła więc z małżeństw mieszanych. Jeszcze później określenie to nabrało bardziej religijnego niż etnicznego znaczenia. Odnoszono je do członków sekty religijnej z okolic starożytnych miejscowości Szechem i Samaria, wyraźnie różniącej się od judaizmu niektórymi zasadami wiary (Jn 4:9).

 • JÓZEK on 23 lipca 2017

  Andreess, w swoim wpisie, z 19-go Grudnia piszesz: „Wielki ucisk to zniszczenie religii wszelkiej.. oprócz religii która się bestii nie pokłoni.. (to dla myślących)..” , że dopytam to Ty myślisz że z kim masz do czynienia? Gamonie sami w okół Ciebie, tyle mówicie o pokorze, hm, jakoś ona z tego co piszesz nie emanuje, to tak na marginesie. Wracając do „bestii nie pokłoni” a noszenie znamiona bestii, od roku 1992 – do 2001 to czym jest i gdyby nie FAKT że GUARDIAN wyciągnął to na światło dzienne pewno dalej nieświadomie nosili byście znamię bestii, to dla tych co „jak Berejczycy codziennie sprawdzają czy tak się rzeczy mają” a dodam że mało ich jest, mam żonę która jest jeszcze świadkiem i widzę jak bada Biblię, książeczki i strażnice to czyta nie bada (tak dodam na dziś jest Strażnica z maja 2017 temat do studium ze strony 17-tej i co my tu mamy? Otóż w punkcie drugim powołano się na Dzieje Apostolskie 5:42 i jak oddano to w przekładzie NW jedynie słusznym, nie odbieraj tego jako sarkazm, wiem że tak jest, „I każdego dnia w świątyni oraz od domu do domu w dalszym ciągu BEZUSTANNIE (z dużej mój wpis by zwrócić uwagę) nauczali i oznajmiali dobrą nowinę o Chrystusie Jezusie”.
  Natomiast znajdź ten wpis BIBLE HUB i co się okaże że nie ma słowa BEZUSTANNIE.
  Od akapitu drugiego czytamy: ” Z drugiej strony większość żyjących wtedy chrześcijan była pilnie zajęta ‚oznajmianiem dobrej nowiny o Chrystusie’ i przejawiała miłość do Boga, współwyznawców i innych ludzi” (Dzieje 2: 44-47 ; 5:42) W słowach przytoczonych nie ma mowy o PILNOŚCI, O PRZEJAWIANIU MIŁOŚCI DO BOGA, WSPÓŁWYZNAWCÓW I INNYCH LUDZI. Słowa te stwierdzają fakt, głoszono i pomagano potrzebującym, nic nadzwyczajnego, coś czego w dzisiejszym zborze brak.
  Datki a i owszem są zbierane, ale na potrzeby tych siedmiu obecnie z Warwick, obnosicie się z tym że nie zbieracie na tacę, a cóż to za różnica na tacę czy do skrzynek, poza tym przeróżne programy pomocowe, dla przykładu GPP, siedzą w wieżach z kości słoniowej (WARWICK) i kombinują co by tu wymyślić jak wyrwać jeszcze kasę o fanatycznie posłusznych IM (wiernych). Co powiesz samochodach dla nadzorców obwodów, mało tego jeszcze trzeba łożyć na ich utrzymania, z Pisma Świętego wiemy że apostoł Paweł dał inny przykład. Zagarnęli Sale Królestwa na które się składaliśmy w latach 80-tych XX wieku, i wciąż im mało i będzie mało, odszkodowania z ukrywanie pedofilów kosztują i będą kosztowały setki milionów dolarów, jak myślisz kto za to zapłaci? Poczytaj historię BARBARY Anderson, która pracowała w CENTRALI w Brooklinie, między innymi przy redagowaniu książki ŚWIADKOWIE JEHOWY Głosiciele Królestwa Bożego, i co się po kilkudziesięciu latach służby w CENTRALI okazało?
  Należało Ją wyłączyć, bo nie umiała się pogodzić z ukrywaniem pedofilów, to za jej przyczyną na stronie 576 w.w książki mamy informację że PIERWSZYM PREZESEM nie był C. T. Russel, lecz W. H. CONLEY co miało miejsce w 1881 roku.
  DO ANDRZEJA we wpisie z 19 Grudnia piszesz że kłamie i inni jemu podobnie czynią to samo. Oczywiście ukrywanie PEDOFILÓW to kłamstwo, to że S.J. przynależeli do ONZ w czasie gdy była studiowana książka: Wspaniały finał Objawienia bliski”, to również kłamstwo, to że nie było końca świata w latach (NA CO SĄ DOWODY W LITERATURZE Ś. J.) 1914, 1925, 1975 to oczywiście kłamstwo, to że nie mając drogi wyjścia, bo głoszona wszem i wobec nauka o POKOLENIU okazała się BYCIEM W MROKACH, (pamiętasz tę pieśń: świat w mroku tkwi….?) kto tak na prawdę w mroku tkwi, przecież za życia tego pokolenia miał przyjść koniec, ile strażnic mam Ci przytoczyć, to nie literatura odległa lat 20-tych czy sześćdziesiątych, książka: Będziesz mógł żyć wiecznie w raju na ziemi” rozdział 18 ciekawe spostrzeżenie się nasuwa, przytacza się wersety Mat 24:3,7,12 ale nic nie wspomina się o Mat 24:4-6 i 11 które mówią o FAŁSZYWYCH PROROKACH.

  A co powiesz o inwestowaniu środków, waszych środków w zakłady zbrojeniowe, banki krwi, czy zakłady produkujące papierosy, podwójne odważniki, myślę że wiesz że dla BOGA JHWH, JEST TO „obrzydliwością”, to w NW, w innych przekładach „ohydą”. Je howah może na to pozwala, nie wiem czy wiesz, ale „hovah” to słowo które występuje w języku hebrajskim, brawo Robercie że tak jasno i rzeczowo wyciągnąłeś, PRAWDĘ O …….właśnie imieniu boga. MASONI i jehowa, hm, tylko chwila zadumy, DZIĘKI, o faktach należy pisać.

  W organizacji byłem 30 lat, na przywilejach również, różnych nie o mnie kwestia, do momentu wyjścia na światło dzienne, AFERY Z UKRYWANIEM PEDOFILIĄ, ufałem, tak byłem fanatycznie za prawdą jak „oni” to piszą. BOŻĄ. Jak Jozue czy Kaleb, którzy ufali w moc Boga, który ich wyprowadził z niewoli egipskiej i prowadził raz w „obłoku” raz w „ogniu” . Ale gdy się o tym dowiedziałem zacząłem szukać, pierwsze to obejrzałem przesłuchanie Geoffreya W. Jacksona, który napiszę wprost, kłamał, nawet podejmował próby manipulowania przesłuchującego Go.
  Zatem poszedłem dalej, zmiany w Biblii dostosowanie Słowa samego BOGA, do swoich nauk, to już przegięcie i to na maksa, Obj 22:18,19, skoro sam Bóg zawarł takie a nie inne informacje w Piśmie Świętym, to nikt nie ma prawa ich zmieniać, NIKT I BASTA. 5 Mojż 18: 20-22 ” A prorok który, się odważy cokolwiek powiedzieć w Moim Imieniu, czego mu powiedzieć nie rozkazałem…………” Jeremiasza 23:10-17 w 17-tym ” Ustawicznie……… Wiekuisty rzekł”, w NW „Jehowa rzekł”. Bóg kazał im mówić i wyznaczać daty końca świata?
  Na dziś wystarczy, piszesz że jesteś „WOLNYM CZŁOWIEKIEM” szczerze w to wątpię, ale może się mylę, może Twa zapalczywość jest zapalczywością apostoła Pawła? Nie wiem. Zacznij badać i wyciągnij sam wnioski

 • MIRANDA on 31 sierpnia 2017

  O tyle o ile BÓG JEST MIŁOŚCIĄ o tyle imię jego wyraża jego MOC –

  ezoteryczne tłumaczenie go jest nie do przyjęcia w myśl zakazu wróżbiarstwa i uprawiania magii – podyktowanego przez Prawo Mojżeszowe a powtórzonego w Apokalipsie gdzie wiele razy spirytyzm jest ukazywany jawnie negatywnie – zresztą PISMA GRECKIE (NT) mają takie nazewnictwo jak ”korzystanie ze stołu demonów” – i w istocie takie lub inne zaciemnienie mocy Bożej przez ujmowanie jego imieniu – tłumaczenie go kabalistycznie lub spirytualnie jest przekleństwem i posilaniem się naukami jego przeciwnika który tak naprawdę nie chce by ludzie to imię znali – ;

 • Rawał W on 13 maja 2018

  Dajcie spokój z imieniem jeżeli jesteśmy narodzeni na nowo mamy zwracać się do Boga Ojcze a imię do zbawienia mamy
  Jezusa Chrystusa nie będę podawał wersetów na dowód jeżeli
  tej nauki nie widzicie to prawdziwie zasłona jest na waszych oczach

 • Robert on 13 maja 2018

  Rawał W

  W tym jest problem, że katolicy opracowali Nowy Testament w wydaniu interlinearnym Popowskiego.
  Jest tam tekst grecki i polski.
  W języku greckim nie ma słowa „Jezus” tylko Jesu i odmiana słowa Jesu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *