Izrael boi się Boga, czyli dlaczego nie odbudowano świątyni?

 Jerozolima świątynia

Łukasza 21:6,24

„Przyjdzie czas, kiedy z tego, na co patrzycie, nie zostanie kamień na kamieniu, który by nie był zwalony. (…) Jerozolima będzie deptana przez pogan, aż czasy pogan przeminą”.

Żydzi podejmowali próby złamania tego proroctwa, ale bezskutecznie.

Nie lubią mówić o tym epizodzie związanym z ich pragnieniem odbudowy świątyni. Całe to bardzo dramatyczne wydarzenie poszło w zapomnienie. Żydzi wiedzą, że bez świątyni ich religia jest zwykłą fikcją, gdyż nie są w stanie kontynuować swojej wiary zgodnie z wymogami prawa mojżeszowego.

Nie mogą obchodzić świąt, gdyż wszystkie wymagały pojawienia się w świątyni i złożenia odpowiedniej ofiary. Nie są w stanie nawet przeprosić Boga, bo do tego także powinni złożyć ofiarę według zasady, że tylko krew zmywa grzechy.

Z tego powodu żydzi na wiele różnych sposobów dążyli do odzyskania Jeruzalem i odbudowy świątyni. 

W 135 roku po narodzinach Pomazańca, żydzi buntują się, ale ponoszą klęskę i od tej pory nie wolno im było wejść do miasta. Konstantyn Wielki, który sprzyjał chrześcijanom, pozwolił żydom raz w roku wejść do miasta i opłakiwać świątynię. Niestety oni ponownie buntują się, zostają ujęci a następnie okaleczeni przez obcięcie uszów.

Jakiś czas po Konstantynie do władzy dochodzi Julian Apostata (361-363 po Chr.). Nowy cesarz ujawnia się jako poganin i zaczyna zwalczać chrześcijan promując pogaństwo.

Żydzi przekonują go, że mogą mu pomóc, jeśli on pomoże im odbudować świątynię. Trudno jednoznacznie stwierdzić, dlaczego Julian sprzyjał żydom. Niektórzy twierdzą, że chciał razem z nimi wielbić tego samego Boga, a inni, że sprzyjał im, gdyż składanie ofiar ze zwierząt czyniło te religie podobnymi sobie.

Żydzi na pewno przekonali cesarza, że skutecznie zwalczą sektę Galilejczyka a Julian wykorzystywał wszystkie możliwe sposoby by zwalczyć chrześcijaństwo. 

Julian Apostata wypłacił pieniądze, zapewnił najlepszy nadzór budowlany i wysłał rzemieślników. Ruszyły prace i stanęły. 

Jan Chryzostom tak relacjonuje to wydarzenie:

„Kiedy odsłonięto fundamenty, rozkopano ziemię i przygotowano się do rozpoczęcia budowy, wtedy z pod ziemi wybuchnął ogień, który spalił wielu ludzi, rozbił kamienie i zmusił do porzucenia zamiaru, nie wczas podjętego. Nie tylko robotnicy, ale także przyglądający się stali osłupiali i zawstydzeni. Na wiadomość o tym, cesarz Julian przestraszył się, że ściągnie ogień na swoją głowę, jeżeli będzie kontynuował budowę.

Porzucił więc rozpoczęte przedsięwzięcie, uznając się za pokonanego wraz ze swoim ludem. Dziś jeszcze ujrzysz nagie fundamenty, gdy się udasz do Jerozolimy, a jeśli zapytasz skąd się wzięły, nie usłyszysz nic innego, niż to, co powiedzieliśmy”.

Profesor Jan Iluk w dziele „Żydowska politeja…” tak skomentował ten fragment:

„Prace budowlane w Jerozolimie rozpoczęły się wiosną 363 r. n.e., zbiegając się w czasie z wymarszem armii Juliana do Iranu; trwały od kwietnia do maja tamtego roku. Przedsięwzięcie skończyło się katastrofą (27 maja), której podobne sobie opisy odnajdujemy u kilku chrześcijańskich autorów.

Także ostatni rzymski historyk, Ammianus Marcellinus, z racji wyznania i urodzenia bliski Julianowi, odnotował niecodzienne zakończenie prac na gruzach świątyni: ‘Kiedy więc Alipiusz, wspomagany przez namiestnika prowincji, zabrał się energicznie do dzieła, straszliwe kule ogniste, często wybuchające z pod fundamentów, sprawiły, że wielokrotnie płonęli robotnicy, a całe to miejsce stawało się niedostępne.

W ten sposób ów żywioł stale ich przepędzał i w końcu zmusił Alipiusza do rezygnacji z prac’”.

Nie tylko chrześcijańscy historycy potwierdzają te zadziwiające i dramatyczne wydarzenia, ale także Ammianus Marcellinus, ostatni pogański historyk. Julian Apostata krótko po tym wydarzeniu ginie w bitwie a jego ostatnie słowa miały brzmieć „Galilejczyku zwyciężyłeś”. 

Czy Pomazaniec Boży wypowiadając słowa o zburzeniu świątyni tak, że nie zostanie kamień na kamieniu miał na myśli także mur?

Jest to mało prawdopodobne, jeśli jednak zaliczał mur do świątyni, to znaczy, że niebawem możemy być świadkami jego zburzenia.

Jest bowiem niemożliwe, by proroctwo Syna Bożego nie miało pomyślnego finiszu. Prawdopodobnie jednak mur możemy zaliczyć, jako coś zewnętrznego. Tak jak but chroniący stopę nie jest stopą, tak samo mur chroniący świątynię nie jest nią.

Z kolei, jeśli relacje o buchającym ogniu, gdy chciano odbudować świątynię, są prawdziwe, a nie mamy powodu by je kwestionować, to z pewnością Bóg nie chce by żydzi odbudowali świątynię.

Władze państwa żydowskiego z pewnością to wiedzą i dlatego boją się cokolwiek zrobić z meczetem islamskim. Jest on im na rękę, gdyż stanowi pretekst by nic nie robić. Gdyby go nie było, wówczas wypadałoby zacząć budowę świątyni, a to mogłaby być kolejna porażka a nawet kompromitacja, gdyż nie dałoby się tego ukryć przed całym światem. 

To może tłumaczyć dziwny fakt, mimo iż współczesne państwo żydowskie robi co chce z miejscowymi Palestyńczykami, to jednak nawet nie próbuje budować świątyni. Jest nawet ciekawiej, bo obecnie rząd Izraela broni meczetu przed fanatykami żydowskimi.

Proroctwa biblijne zapowiadają jednak, że po upadku USA, to Izrael przy pomocy innych państw stanie się potęgą światową i wówczas wypowie wojnę Chrystusowi.

Objawienie 17:11-14

„A Bestia, która była i nie ma jej, i ona jest ósmym, a jest spośród siedmiu i zdąża na zagładę. A dziesięć rogów, które widziałeś, to dziesięciu jest królów, którzy władzy królewskiej jeszcze nie objęli, lecz wezmą władzę jakby królowie na jedną godzinę wraz z Bestią. Ci mają jeden zamysł, a potęgę i władzę swą dają oni Bestii. Ci będą walczyć z Barankiem, a Baranek ich zwycięży, bo Panem jest panów i Królem królów – a także ci, co z Nim są: powołani, wybrani i wierni”.

Pan nasz Jeszu, Pomazaniec Boży zapowiedział te wydarzenia podobnie:

Łukasza 21:6,24-27

„Będą znaki na słońcu, księżycu i gwiazdach, a na ziemi trwoga narodów bezradnych wobec szumu morza i jego nawałnicy. Ludzie mdleć będą ze strachu, w oczekiwaniu wydarzeń zagrażających ziemi. Albowiem moce niebios zostaną wstrząśnięte. Wtedy ujrzą Syna Człowieczego, nadchodzącego w obłoku z wielką mocą i chwałą”.

Krzysztof Król z Jeszu.pl

 

P.S. Czy wolno modlić się do obrazów? => Bezpłatnie

Formularz z NeTeSFoto: David Roberts [Public domain], via Wikimedia Commons

24 Responses to “Izrael boi się Boga, czyli dlaczego nie odbudowano świątyni?”

 • qrdeblade on 8 stycznia 2017

  Z jedną małą, ale niezwykle ważną uwagą. Świątynia w obecnej formie w obecnej Jerozolimie, a w zasadzie jej ruiny, to pozostałości po mniejszej kopii właściwej świątyni wybudowanej tam przez Heroda. W obecnej Jerozolimie nigdy nie stała świątynia Salomona i ten fakt potwierdzają nie tylko żydowscy arbcheolodzy, ale i wprost zmierzone i opisane ich megalityczne fundamenty .i ich wymiary będące kiedyś lądowiskiem Elohim. Obesnie na tych fundamentach stoi inna świątynia św. Sophii w Konstantynopolu i to dlatego taki chaos i presja, aby wciągnąć Turcje do wojny z Rosją. Źydzi zostali tak samo zwiedzeni jak Chreścijanie gdyż ich się w zdecydowanej większości uczy podobnych historycznych bzdur jak Chrześcijan, a łapę swą na prawdziwej wiedzy i naucę nadal trzyma pradawny smok rozbity teraz na 10 królestw.z siedzibą w Watykanie. Kolejna autentyczna kopia świątyni została niedawno wybudowana w npmen omen San Paulo.

 • Krzysztof on 8 stycznia 2017

  Witam, trochę nie na temat, ale czy był artykuł o dwóch obliczach Boga ze Starego Testamentu ( zniszczenia, mordowania wszystkich ktorzy mu nie służą, łącznie z małymi dziećmi ktore nie mogly być osądzone na podstawie uczynków) i Boga z Nowego Testamentu ( Boga- Ojca, który przejawia milość, łaskę i przebaczenie) . Wiele osób nie może pojąć że ten sam Bóg może mieć dwa az tak różne oblicza. Ostatnio natknąłem sie nainformacje ktore podaja że Tora ( Piecioksiag) powstal w Babilonie na podstawie wcześniejszych źródeł żydowskich a samo sprawozdanie o ogrodzie Eden pochodzi z wierzeń babilońskich, przepisane obrobione i wkomponowane do Pięcioksięgu. Jedno ze źrodep z których mam te informacje https://www.wikalim.republika.pl/0005_artbib.html Pozdrawiam

 • Artur on 9 stycznia 2017

  Krzysztof, redaktorzy tej strony bezkompromisowo lykaja wszystko co jest napisane w biblii.
  Tutaj sie prawdy nie dowiesz :)Pozdrawiam

 • Piotr Tom. on 9 stycznia 2017

  Witam :)
  Powinniśmy, bo juz najwyższy czas, odróżnić Boga ( Bogów) od OJCA-STWÓRCY !!! Jeszu mówił o takowym ! DOSKONAŁOŚC W NIESKOŃCZONOŚCI . . .

  Bóg Mojżesza, powiedział wyrażnie … ”Złupicie Egipt” ! Kto zna biblię – wie , że nakazał Mojżeszowi, aby każda kobieta, pozyczyła złote naczynia, ozdoby od swoich sąsiadek :) , przed wyjściem z Egiptu !!! Czy niewolnikowi pożyczono by złote rzeczy ???
  Dlatego faraon, nie chciał wypuścić ”narodu wybranego” ! ZA KRADZIEŻ ! Wpierw , Bóg każe złupić ( okraść) a pózniej daje przykazania z „NIE KRADNIJ”???
  Pora sie przebudzić i zacząć powaznie studiować biblię . . . jednak wpierw trzeba mieć, zasób wiedzy !

  Pozdrawiam serdecznie !

 • Robert on 9 stycznia 2017

  Dzięki Artur,

  to jest najlepsza rekomendacja tego blogu, osoby z zewnątrz,
  Jeżeli jest to blog o Bogu, o Chrystusie, to według ciebie na czym powinniśmy opierać swoją wiarę?

 • Robert on 9 stycznia 2017

  Piotr Tom.

  zastanów się do kogo należało i należy złoto, jak i cała ziemia?
  Czy nie do Boga?
  To o jakiej kradzieży mówisz?
  Według prawa mojżeszowego co 50 lat następowało wykupienie, uwolnienie niewolników.
  Izraelczycy byli w Egipcie przez ok. 400 lat.
  Dlatego według prawa mojżeszowego nie byli niewolnikami.
  Pracowali ciężko.
  To raczej Egipcjanie kosztem Izraelitów gromadzili bogactwa, nie dzielili się z nimi.
  Izrael odebrał to co im się należało… zapracowali na to przez tyle lat.

 • smyxx on 14 stycznia 2017

  // Gdyby go nie było, wówczas wypadałoby zacząć budowę świątyni, a to mogłaby być kolejna porażka a nawet kompromitacja, gdyż nie dałoby się tego ukryć przed całym światem. //………..t zn , czego nie dałoby się ukryć ?bo chyba nie masz tu na myśli tych „ognistych kul ” ? poza tym Julian Apostata był zaledwie dwa lata cesarzem , stąd najmniejszym dla niego problemem byli żydzi i sama Jerozolima , co go mogła obchodzić jakaś żydowska świątynia gdy miał na głowie zmagania z Persami na wschodzie i Gotami na zachodzie ? zresztą jeśli już zmierzał do osłabienia chrześcijaństwa , to w zamian proponował powrót grecko- rzymskich kultów a nie judaizmu , stąd te informacje o jakichś próbach budowy od nowa żydom świątyni , i to z jego inicjatywy są zupełnie niewiarygodne , powołujesz się tu na Jana Chryzostoma , to w takim razie proszę się zapoznać z krótką informacją o tym biskupie Konstantynopola //Adversus Judaeos św. Jana Chryzostoma (gr κατα Ιουδαιων, Przeciwko Żydom) – zbiór homilii z IV w. wygłoszonych przez Jana Chryzostoma do współczesnych mu wiernych kościoła w Antiochii, którzy kontynuowali zachowywanie postów i świąt żydowskich, zyskując miano judaizantów. Aby odwieść ich od tych praktyk, kaznodzieja opisywał judaizm i synagogi w swym mieście w możliwie najbardziej złym świetle. Współcześni uczeni widzą w kaznodziejstwie Chryzostoma pożywkę dla późniejszego chrześcijańskiego anty-semityzmu//…..chyba teraz można zrozumieć po co wymyślił ten „numer” z tym ogniem

 • Robert on 15 stycznia 2017

  smyxx

  tu chodzi o to, że Bóg zapowiedział, że Izrael nie odbuduje świątyni.
  Skoro nie ma świątyni, to nie mogą urządzać świąt, ponieważ tylko w tej jednej świątyni mogli składać ofiary.
  Przypominam, że to jedyna świątynia, która powstała z woli Boga. Materiały przygotowywał Dawid, a budował ją Salomon.
  Te budynki, w których nauczał Chrystus, nie powstały z woli Boga.
  Jednak byli tam rozproszeni słudzy Boga, dlatego Chrystus również tam ich przekonywał do nowej wiary.

 • smyxx on 15 stycznia 2017

  //Przypominam, że to jedyna świątynia, która powstała z woli Boga //………….czyli wola ludzi , którzy ją dwa razy zburzyli jest większa od tej bożej ? poza tym jak niby dzisiaj miałyby wyglądać rytuał składania ofiar ze zwierząt ? przecież nikt już nie będzie podrzynał gardeł krowom czy baranom i rozdzielał ich mięsa zgodnie z prawem żydowskim , świątynia nie jest na razie budowana bo jej miejsce zajmuje meczet czyli samo miejsce jest wg żydów nieczyste , jeśli kiedyś muzułmanie utracą wpływy czyli sami żydzi będą tam zarządzać , to wtedy dopiero pojawią się warunki sprzyjające budowie III świątyni

 • Robert on 15 stycznia 2017

  smyxx

  1 – poczytaj w biblii, dlaczego Jeruzalem zostało zniszczone.
  Już Chrystus o tym mówił będąc na ziemi, a stało się t w 66 roku.
  To była kara dla Judejczyków za służenie szatanowi.

  2 – Nie obowiązuje nas prawo mojżeszowe. Po to przyszedł Chrystus, aby znieść cały ten satanistyczno-żydowski Talmud.
  Prawo Mojżeszowe dane przez Boga, został wiele razy zmienione, a w Babilonie zbryzgane i zmieszane z błotem.

  Nikt nie ma prawa odbudować Jeruzalem – tak zdecydował Bóg.

 • smyxx on 16 stycznia 2017

  pierwsza świątynia została zniszczona w ramach inwazji babilońskiej armii , druga , znacznie skromniejsza w II wieku za panowania Antiocha IV z dynastii Seleucydów została nawet przemieniona na kult Baala i dopiero po ok stu latach Machabeusze przywrócili ponownie kult Jahwe , za Heroda świątynia została rozbudowana a w 70 zburzona przez Rzymian i to nie dlatego ,że żydzi „służyli szatanowi” ale dlatego ,że wywołali rewolucję , którą należało stłumić czyli też zniszczyć najważniejszy dla nich obiekt , oczywiście ,że nas nie obowiązuje prawo mojżeszowe bo nie jesteśmy żydami czyli nie należymy do ich religii

 • Piotr Tom. on 16 stycznia 2017

  Robercie – piszesz .

  „””Prawo Mojżeszowe dane przez Boga, został wiele razy zmienione, a w Babilonie zbryzgane i zmieszane z błotem.”””

  Nowy Testament w licznych miejscach, również został zmieszany z błotem !

  DLACZEGÓŻ BY NIE ???
  SKORO SZATAN . . . WTEDY TO ROBIŁ, WYKORZYSTUJAC DO TEGO ZŁYCH LUDZI !!!

  TO CZYŻ , ZA POMOCA ZŁYCH RZYMIAN, NIE ZMIESZAŁ Z BŁOTEM NOWY TESTAMENT ???

 • Robert on 17 stycznia 2017

  Piotr Tom.

  należy badać Pisma, bo przy tłumaczeniach katolicy używali swoich słów do zobrazowania swoich doktryn, protestanci swoich.
  Natomiast napisanie, że Nowy Testament został zbryzgany jest przesadą.

  Dlaczego napisałem, że Prawo Mojżeszowe zostało zbryzgane?

  Około 592-587 roku przed Chrystusem, prorok Ezechiel ma wizję, tego co dzieje się w Jeruzalem:

  Ezechiela 8:7-13
  „Zaprowadził mnie potem ku wejściu do dziedzińca, i popatrzyłem, a oto był tam otwór w murze. On rzekł do mnie:
  – Synu człowieczy, przebij ten mur!
  I przebiłem mur, a oto było tam przejście. A On rzekł do mnie:
  – Wejdź, a przyjrzyj się tym ohydnym czynom, którym się oni tu oddają.
  Wszedłem i patrzyłem, a oto były tam wszelkiego rodzaju postacie tego, co pełza po ziemi, i bydląt, ohydnych istot, i wszystkie bożki domu Izraela, wyrysowane wszędzie na ścianie dokoła. Siedemdziesięciu mężów spośród starszyzny izraelskiej stało przed nimi – a wśród nich stał Jaazaniasz, syn Szafana – w ręku każdego była kadzielnica, a woń unosiła się z obłoków kadzidła. I rzekł do mnie:
  – Czy widzisz, synu człowieczy, czemu się oddaje w ukryciu każdy ze starszyzny domu Izraela w tajemnej komnacie? Mówią oni bowiem: „Pan nas nie widzi. Pan opuścił ten kraj”.
  I rzekł do mnie:
  Zobaczysz jeszcze gorsze obrzydliwości popełniane przez nich”.

 • Robert on 17 stycznia 2017

  smyxx

  świątynia została zniszczona, bo taki wyrok wydał Bóg, a nie jakiś ludzki król:

  Łukasza 21:6,24
  „Przyjdzie czas, kiedy z tego, na co patrzycie, nie zostanie kamień na kamieniu, który by nie był zwalony. (…) Jerozolima będzie deptana przez pogan, aż czasy pogan przeminą”.

  Łukasza 21:20-24
  „Skoro ujrzycie Jerozolimę otoczoną przez wojska, wtedy wiedzcie, że jej spustoszenie jest bliskie. Wtedy ci, którzy będą w Judei, niech uciekają w góry; ci, którzy są w mieście, niech z niego uchodzą, a ci po wsiach, niech do niego nie wchodzą! Będzie to bowiem czas pomsty, aby się spełniło wszystko, co jest napisane. Biada brzemiennym i karmiącym w owe dni! Będzie bowiem wielki ucisk na ziemi i gniew na ten naród: jedni polegną od miecza, a drugich zapędzą w niewolę między wszystkie narody. A Jerozolima będzie deptana przez pogan, aż czasy pogan przeminą”.

 • smyxx on 17 stycznia 2017

  // Jerozolima będzie deptana przez pogan, aż czasy pogan przeminą //…………..proszę się zapoznać z historią tego miasta a nie jedynie z tym co jest na temat tego miasta w Biblii bo jakich to pogan może mieć na myśli ewangelista Łukasz ? on pisze o Rzymianach ale skoro sam Rzym w IV ustalił ,że państwową religią będzie chrześcijaństwo czyli już wtedy czasy pogan minęły , poza tym czy islam , który przejął wpływy na tym obszarze może być traktowany jak pogańska religia ?z pewnością nie bo przecież bazuje na tych samych źródłach co judaizm i chrześcijaństwo czyli gdyby potraktować te trzy religie na równych prawach , to musimy pogodzić się z tym ,że z chwilą legalizacji chrześcijaństwa , poprzez wszystkie te wieki gdy zarządzali muzułmanie do dzisiaj gdy żydzi razem z ludźmi islamu dzielą się tym zarządzaniem nie ma w Jerozolimie żadnych pogan , t zn poza oczywiście ateistami ale ci są przecież w każdym normalnym , demokratycznym kraju i nie mają żadnego wpływu na sprawy religii

 • Piotr Tom. on 17 stycznia 2017

  Robert

  W ksiegach proroków, też nie wszystkich, to są przekazy od Boga Ojca !!!

  U Mojżesza juz nie, jest bardzo wiele dowodów na to !!!

  Wiem ,trudno to pojąc, bo to nie jest napisane w Bibllii ….. A jak nie wBiblii , to na pewno od Szatana !!!

  TO NAJWIEKSZA SŁABOŚĆ CAŁEGO CHRZESCIJAŃSTWA, BEZ WYJATKU !!!

 • Robert on 17 stycznia 2017

  Piotr Tom.

  nie bardzo rozumiem, czyli weźmiemy sobie jakąś książkę science fiction i będziemy stosować zawarte tam zasady.
  chyba nie do tego dążysz?

 • Robert on 17 stycznia 2017

  smyxx,
  zgadzam się, historia jest ważna.
  Jerozolima została zburzona przez najeźdźców, jednak to zdarzenie na kilkadziesiąt lat wcześniej zapowiedział Chrystus.
  Masz dowód w wersetach, które ci przedstawiłem.
  To co dowiemy się z prawdziwych źródeł historycznych jest bardzo cenne.

 • Tomasz on 9 lutego 2017

  Panie Robercie proszę przybliżyć mi sens budowy III Świątyni bo nie bardzo rozumiem poco ona im. przecież mogą się modlić w innych?
  I czy w świątyniach Jerozolimskich były składane ofiary?
  Jakie?
  I po co Bogu ofiary nie rozumiem?
  w internecie jest wiele ale nie wiem co jest prawdą a co fałszem.
  Proszę o wyjaśnienie tematu.

 • Robert on 9 lutego 2017

  Tomasz

  1 – według Starego Testamentu i Prawu Mojżeszowemu, można było składać ofiary Bogu tylko w świątyni.
  Skoro nie ma świątyni, to żydzi nie mogą obchodzić wszystkich świąt.

  2 – Ofiary ze zwierząt były formą przywiązania do Boga. Takie były czasy, taki lud i taka forma wielbienia Boga.
  Później Bóg zniósł ofiary, nie chciał ich od Izraelczyków, bo mocno odeszli od Boga.

 • Tomasz on 9 lutego 2017

  a czy nie mogą jej wybudować w innym miejscu? bo z artykułu wynika że raczej jej nie wybudują w Jerozolimie?

 • Robert on 11 lutego 2017

  Tomasz

  Bóg zapowiedział, że nie zostanie odbudowana.
  Tego się trzymajmy.

 • Albatros on 12 lutego 2017

  Tomaszu

  Prawdziwa Świątynia, jest w naszym sercu, nie ” w budynkach z drewna czy kamienia ” !
  Tego sie trzymaj ! Bądż od tego wolny!
  Oni sobie mogą budować gdzie chca i ile chcą! Chodzenie do do tzw świątyń, to przeszłość ! Znasz pisma? Chrystus nie kazał budował światyń !
  ZAUFAJ CHRYSTUSOWI !
  Zaufaj nam . Inaczej, nadal będziesz żyć w Systemie Zniewolenia !

 • Gogo on 5 lutego 2024

  Zdziwienie że niewolnicy z Egiptu zbierali złoto i tak chętnie im je dawano-tak sie działo bo Bóg zmiękczył serca bogaczy dlatego tak łatwo złoto oddawali. Tak pisze w Biblii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *